Deutsche Telekom testuje IPTV

Deutsche Telekom przystąpi w maju do testowania usługi IPTV (Internet Protocol Television), wykorzystując do tego celu swoją wysoko wydajną sieć opartą na światłowodach. Jest to pierwszy na świecie test technologii IPTV prowadzony na tak dużą skalę.

Firma wybuduje w pierwszej fazie projektu (o wartości ponad 3 mld euro) sieć optyczną FTTC (Fiber to The Curb). Projekt zakłada, że po zrealizowaniu pierwszej fazy projektu sieć obejmie 10 miast, a po zrealizowaniu drugiej fazy, usługa będzie dostępna w 50 miastach. Końcowe odcinki połączeń (dostarczających usługę bezpośrednio do domów) będą oparte na technologii VDSL (Very High Speed Digital Subscriber Line), umożliwiającej transfer danych z szybkością do 50 Mb/s.

Po zbudowaniu całej infrastruktury, Deutsche Telekom będzie w stanie oferować całą gamę multimedialnych usług, takich jak IPTV i HDTV (High-Definition Television). Podobnie jak inni operatorzy działający w Europie i USA, Deutsche Telekom oparł swój projekt na platformie IPTV zaprojektowanej przez Microsoft.

Podczas testów, z usług IPTV będzie korzystać kilkuset użytkowników, mając do dyspozycji ok. 100 kanałów (w tym kanały dostępne drogą satelitarną i kablową) oraz usługę wideo na żądanie. Platforma IPTV zapewnia też dostęp do innych usług, np. dostęp do internetu czy VOIP.

Aby skorzystać z usługi, użytkownik musi zainstalować w domu lub w biurze specjalny odbiornik zaprojektowany przez Linksys (oddział Cisco). Urządzenie zawiera dysk twardy o pojemności 80 GB, na którym można zapisać 70 godzin obrazów wideo.

Wśród testowanych opcji szczególnie interesujące są dwie: "time shift" (tzw. TV ze zwłoką czasową) i "personal video recorder" (funkcja, która pozwala zapisywać zaznaczone wcześniej programy).

Deutsche Telekom zapowiada, że usługa wejdzie na rynek w drugiej połowie br. Jak dotąd jej cena nie została jeszcze ujawniona.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200