Deutsche Telekom sprzedaje udziały w telewizjach kablowych

Udziały przejmuje konsorcjum, na czele którego stoi amerykańska firma medialna Liberty Media. To do niej należy m.in. pakiet kontrolny United Pan-Europe Communications (UPC), największego obecnie operatora kablowego w Europie. Analitycy szacują, że wartość transakcji - owiana na razie tajemnicą - przekroczy 4 mld USD.

Niemiecki gigant telekomunikacyjny Deutsche Telekom (DT) sprzeda swoje udziały w telewizjach kablowych konsorcjum inwestycyjnemu, na czele którego stoi amerykańska firma Liberty Media. Wartości transakcji, która ma zostać sfinalizowana w połowie roku, nie ujawniono. Analitycy szacują jednak, że musi ona być warta ponad 4 mld USD.

Konsorcjum, w którym 50% udziałów ma Liberty Media, a pozostałe należą do nie ujawnionych inwestorów, reprezentowanych przez londyńską firmę kapitałową Klesch & Company, podpisało z DT list intencyjny, dotyczący sprzedaży 55% udziałów w sześciu regionalnych sieciach telewizji kablowych, z opcją rozszerzenia tej liczby do 75%.

Zobacz również:

  • Windows 11 - czy warto już zaktualizować firmowe komputery?
  • Na rynku pojawiła się kolejna wirtualna stacja robocza

Liberty Media posiada udziały w wielu przedsięwzięciach telewizyjnych, telekomunikacyjnych, technologicznych i internetowych na świecie. Ma także pakiet kontrolny, z ramienia UnitedGlobalCom, w United Pan-Europe Communications (UPC), największym obecnie operatorze kablowym w Europie. Ten ostatni obecny jest w Polsce jako właściciel sieci UPC Telewizja Kablowa (dawniej PTK) i cyfrowej platformy Wizja TV.

Dzięki umowie z DT Liberty Media uzyska dostęp do kolejnych 10 mln abonentów w Niemczech. Przejmowane zasoby obejmują m.in. sieci w Berlinie i Hamburgu.

"Zamierzamy rozbudowywać sieci kablowe i zaoferować szybki dostęp do Internetu, usługi telefoniczne i inne" - powiedział Gary Kleisch, przewodniczący rady nadzorczej Klesch & Company.

***

Deutsche Telekom zamierza sprzedać część swoich zasobów

UPC i Cisco tworzą europejską sieć Voice over IP

UPC Polska zaoferowała abonentom szerokopasmowy dostęp do Internetu

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200