Deutsche Telekom kupuje VoiceStream

Główni akcjonariusze amerykańskiego operatora usług bezprzewodowych już się zgodzili na przejęcie. Wartość transakcji szacowana jest na 50,7 mld USD.

VoiceStream Wireless, amerykański operator telefonii komórkowej, zgodził się na przejecie przez Deutsche Telekom (DT). Wartość transakcji, która ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie przyszłego roku, szacowana jest na 50,7 mld USD.

W ramach umowy, amerykańska firma stanie się częścią T-Mobil, operatora komórkowego należącego do DT. Akcjonariusze VoiceStream zyskają ok. 22% akcji niemieckiego operatora, podczas gdy udział niemieckiego rządu w DT spadnie do 45%.

Ponadto Deutsche Telekom do końca sierpnia br. zamierza zainwestować 5 mld USD w działalność przejmowanej firmy, co ma pozwolić na rozbudowę jej sieci.

Po sfinalizowaniu transakcji, na którą muszą wyrazić zgodę odpowiednie organy giełdowe i antymonopolowe, DT uzyska dostęp do szybko rozwijającego się amerykańskiego rynku telekomunikacyjnego. W wyniku fuzji powstanie pierwszy operator telefonii komórkowej, który będzie posiadał sieć GSM zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej. Obie firmy mają łącznie 19,8 mln abonentów.

Obserwatorzy rynku już od dłuższego czasu czekali na oficjalne oświadczenie DT o przejęciu jakiegoś operatora z USA. Jak dotąd w mediach pojawiały się jedynie spekulacje, których przedstawiciele niemieckiej firmy nie chcieli komentować. Wśród potencjalnych "łupów" DT miały znaleźć się m.in. Qwest Communications i Sprint.

***

Deutsche Telekom ponowi ofertę przejęcia Qwest Communications?

Deutsche Telekom chce przejąć VoiceStream

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200