Deutsche Telekom chce przejąć Qwest Communications International

Niemiecki operator zamierza przeszkodzić w finalizacji lub zmienić warunki połączenia Qwest z US West.

Deutsche Telekom zamierza przeszkodzić w sfinalizowaniu połączenia dwóch amerykańskich koncernów telekomunikacyjnych - Qwest Communications International i US West. Informację, że niemiecki operator jest zainteresowany przejęciem Qwest, podał dziennik Financial Times. Przedstawiciele DT nie chcieli skomentować tej informacji, jednak Qwest potwierdził wczoraj wieczorem, że prowadzi z "poważną firmą telekomunikacyjną" rozmowy dotyczące przejęcia jej i US West.

Spekulacje co do zastopowania przez DT połączenia amerykańskich firm są tym silniejsze, że prezes Qwest w specjalnym oświadczeniu stwierdził, iż połączenie z US West nie jest zagrożone. Pod koniec ubiegłego tygodnia US West również deklarował chęć zakończenia transakcji w ramach obowiązującego porozumienia, zaakceptowanego już przez akcjonariuszy obu stron. Wartość transakcji nie została ujawniona, ale jest ona szacowana na ok. 52,3 mld USD.

Zdaniem analityków, DT prowadząc rozmowy z Qwest nie jest zainteresowana równoczesnym przejęciem US West po jej aktualnej cenie. Z tego powodu albo przeszkodzi w połączeniu obu firm, albo wynegocjuje inne warunki kontraktu. Przedstawiciele Qwest utrzymują, że nie zawrą umowy z firmą telekomunikacyjną (której nazwy nie ujawniają), jeśli byłaby ona nie do zaakceptowania przez US West.

W ubiegłym miesiącu Jeffrey Hedberg, członek zarządu Deutsche Telekom, odpowiedzialny za działania międzynarodowe, poinformował, że zbliżające się połączenie Mannesmanna z Vodafone AirTouch spowodowało, że DT również zamierza przejąć jakąś firmę. "Vodafone-Mannesmann stanie się bardzo silnym konkurentem. Decyzja o ich połączeniu poruszyła światem i zmobilizowała nas do działania. Musimy zatem zacząć coś szybko robić" - powiedział J. Hedberg.

***

Qwest Communications oferuje 55 mld USD za U.S. West i Frontier

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200