Desktopy pod specjalnym nadzorem

W dużych organizacjach centralna kontrola i zarządzanie wszystkimi urządzeniami desktopowymi mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności. Zarządzanie łatkami, dystrybucja oprogramowania, ochrona antywirusowa i zdalne sterowanie to rutynowe zadania oprogramowania do zarządzania desktopami.

W dużych organizacjach centralna kontrola i zarządzanie wszystkimi urządzeniami desktopowymi mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i wydajności. Zarządzanie łatkami, dystrybucja oprogramowania, ochrona antywirusowa i zdalne sterowanie to rutynowe zadania oprogramowania do zarządzania desktopami.

Testy, jakim poddano te rozwiązania, skupiały się na wykonaniu przez nich zadań pod kątem różnych ról ich użytkowników. Z perspektywy helpdesku oceniano, w jakim stopniu produkt pomaga zdiagnozować i usuwać problemy na zdalnych desktopach. Przyjrzano się także dystrybucji oprogramowania, tworzeniu obrazów oprogramowania, przenoszeniu ustawień osobistych i uaktualnianiu.

Analizowano produkty pod względem bezpieczeństwa, w kategoriach zarządzania łatkami i uaktualnień sygnatur antywirusowych, oraz monitorowania i pomiaru oprogramowania aplikacyjnego. Sprawdzano obsługę Cisco NAC (Network Admission Control) i ochronę, jaką oferują pracownikom mobilnym pracującym poza siecią korporacyjną.

Z punktu widzenia użytkownika końcowego sprawdzano, w jakim zakresie pomagają mu odnaleźć i odzyskać utracone pliki, naprawić aplikację lub przywrócić zapomniane hasła. Podjęto także próbę przyjrzenia się im z perspektywy zarządcy IT: sposób tworzenia dokładnej inwentaryzacji oprogramowania i sprzętu oraz użyteczności raportów dla zarządu, a także w jakim zakresie są uwzględniane codzienne kwestie zarządzania na poziomie operacyjnym.

W testach wzięły udział produkty firm Altiris, LANDesk, Microsoft i Novell. Najlepszą ocenę uzyskał LANDesk - za szeroki zakres funkcji, najpełniej pokrywający wszystkie pięć obszarów będących przedmiotem testów.

LANDesk Management Suite

Desktopy pod specjalnym nadzorem

LANDesk: okno zdalnego sterowania

LANDesk w wersji 8.6 LANDesk Management Suite zapewnia najszerszy zakres obsługiwanych platform. Obsługuje różne wersje Linuksa, Windows i Mac OS. Dołączenie LANDesk Management Gateway umożliwia zarządzanie laptopami i desktopami przez Internet. W najnowszym wydaniu Management Suite można odnotować znaczący postęp w zakresie możliwości raportowania. Poprzednie wersje zapewniały zestaw gotowych raportów i prosty ich generator. W tym wydaniu dostępne są bardziej rozwinięte, aczkolwiek również bardziej złożone, możliwości.

Obsługiwana przez LANDesk Management Suite technologia Intel AMT (Active Management Technology) pozwala na bardziej efektywne rozprowadzanie oprogramowania. Odległy pecet można załadować z lokalnego urządzenia IDE (Integrated Drive Electronics), takiego jak zewnętrzna pamięć USB lub CD/DVD. Po załadowaniu można otrzymać zwrotnie obraz zdalnego komputera.

LANDesk OS Deployment Wizard prowadzi użytkownika przez cały proces rozprowadzania i migracji systemu operacyjnego. Jako alternatywę LANDesk przewiduje zestaw do projektowania oprogramowania, który pozwala na napisanie własnych procedur rozprowadzania oprogramowania. LANDesk może także rozprowadzać obraz utworzony przez własne narzędzia lub inne produkty, takie jak Symantec Norton Ghost. Możliwość bezpośredniego sprowadzania pozwala np. na dostarczanie dużych uaktualnień oprogramowania dużo szybciej na poziomie lokalnej podsieci.

Desktopy pod specjalnym nadzorem

LANDesk: rozprowadzanie pakietów oprogramowania - finalne okno kreatora

W obszarze helpdesku konsola zarządzania LANDesk zawiera w interfejsie użytkownika kilka nowych mechanizmów, które usprawniają wyszukiwanie informacji i wykonywanie specyficznych zadań. Szybki dostęp do funkcji zapewniają zakładki. Istnieje też możliwość dostosowania konsoli, zgodnie z potrzebami.

Uzyskiwanie na konsoli zarządzania informacji o specyficznych stacjach roboczych jest łatwe i szybkie. Sesja zdalnego sterowania inicjowana jest przez kliknięcie prawym na opcji "any system" z rozwijanej listy menu "devices". Zdalne sterowanie pozwala na zdalne uruchomienie programu, transfer pliku, inicjowanie sesji chat lub przeładowanie komputera. Można także zablokować zdalną klawiaturę lub wygasić ekran.

LANDesk bryluje także w obszarze bezpieczeństwa. Aplikacja LANDesk Trusted Acces poszerza o funkcje skanowania i blokowania podstawowe narzędzia do obsługi łatek i uaktualniania, dostępne w poprzedniej wersji. Aplikacja stosuje metodę kwarantanny sieciowej dla każdego komputera, który nie zawiera aktualnego klienta LANDesk i zainstalowanych bieżących łatek.

Do dostarczania łatek w obrębie całej organizacji LANDesk używa opatentowanej technologii multicastingu, zapewniającej szybkie dostarczanie krytycznych poprawek. System ma także inne unikatowe mechanizmy: w celu przyspieszenia dostarczania łatek, jeszcze podczas ich testowania, wstępnie rozsyła uaktualnienia w całej organizacji. Z chwilą potwierdzenia możliwości ich rozprowadzania, mogą być one dostarczane na każdy desktop znacznie szybciej, ponieważ rezydują już w lokalnej podsieci.

W porównaniu z poprzednią wersją znacząco ulepszono zarządzanie. Gotowe raporty obejmują szeroki zakres informacji bez potrzeby specjalnego dostosowywania, aczkolwiek można je modyfikować w razie potrzeby. System zawiera także kompletny generator raportów przeznaczony do budowania własnych raportów od podstaw.

LANDesk ma kilka kluczowych mechanizmów widocznych dla użytkownika końcowego. Użytkownicy desktopów i laptopów Lenovo (dawniej IBM) mogą skorzystać z integracji LANDesk z ich narzędziami. ImageUltra Builder pozwala lokalnym użytkownikom na wykonanie indywidualnych składowań systemu, jednak to samo zadanie można też zaplanować i wykonać automatycznie za pośrednictwem LANDesk.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200