Desktopowe procesory Comet Lake-S mają się pojawić w ofercie Intela na początku przyszłego roku

Intel wprowadził w ostatnich dniach do oferty nowe procesory linii Comet Lake dla laptopów i tabletów i wiele wskazuje na to, że pracuje już nad podobnymi procesorami przeznaczonymi dla desktopów. Tak przynajmniej twierdzi chiński serwis XFastest, który pozyskał z anonimowego źródła slajdy prezentujące takie układy i opublikował je na swojej witrynie.

Na slajdach tych (które prawdopodobnie wyciekły do internetu bez wiedzy Intela) znajdują się też zdjęcia nowego chipsetu Intel 400 oraz gniazda LGA 1200, w którym będzie można instalować desktopowe procesory Comet Lake, którym Intel nadał nazwę Comet Lake-S. Procesory zawierają 10 rdzeni (każdy obsługujący dwa wątki obliczeniowe) i oferują współczynnik TPD (Thermal Design Power) rzędu 125 W.

Nowe gniazdo LGA 1200 i chipset Intel oznaczają jedno – procesory Comet Lake-S będzie można instalować wyłącznie w płytach głównych zawierających takie elementu. Na pocieszenie można dodać, że płyty główne wspierające procesory Comet Lake-S będą obsługiwać najnowszy standard sieci WLAN, znany pod oficjalną nazwą 802.11ax i roboczą Wi-Fi 6.

Zobacz również:

  • Tesla tworzy "wirtualną elektrownię" w Kalifornii
  • TSMC rozpocznie produkcję w 2 nm w 2025 roku
  • Apple M1 vs Apple M2 - jak wygląda różnica w wydajności?

Wiele wskazuje na to – chociaż są to tylko spekulacje - że nowa platforma Comet Lake-S ma korzystać ze złącza PCI Express 3.0. Jeśli jest to prawda, to AMD zdobędzie przewagę nad Intelem, gdyż jego najnowszy procesor tej klasy (Ryzen) może korzystać również ze złącza PCI Express 4.0 nie mówiąc już o tym, że zawiera 16 rdzeni obliczeniowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200