Desktopowa wersja przeglądarki Chrome będzie wspierać również ten przydatny mechanizm

Gdy przeglądamy internet przy pomocy smartfona i przeglądarki Chrome, i wyświetli nam ona numer telefonu z którym chcemy się połączyć, sprawa jest prosta. Jedyne co musimy wtedy zrobić to kliknąć dany hiperlink i następnie przycisk wywołania rozmowy. Jeśli jednak siedzimy przed ekranem desktopa i widzimy na nim taki numer wyświetlony przez przeglądarkę – a smartfon mamy w dłoni - sprawa jest trudniejsza, gdyż musimy to zrobić ręcznie.

Dlatego Google opracował mechanizm, dzięki któremu będzie to równie łatwe jak w przypadku smartfona. Jak donoszą dobrze poinformowane źródła, Google testuje obecnie intensywnie taki mechanizm, które zostanie wprowadzony w pewnym momencie do desktopowej przeglądarki Chrome.

Opcja taka została już zresztą wprowadzona do przeglądarki Chrome 78 dostępnej obecnie w wersji beta. Po napotkaniu na wyświetlanej przez tę przeglądarkę stronie hiperłącza odwołującego się do interesującego nasz numeru telefonu, naszym oczom pojawi się wtedy nowe menu zatytułowane „Call from your devices”. Możemy wtedy wskazać urządzenie – w tym przypadku będzie to trzymany w dłoni smartfon – do którego dany numer zostanie przesłany w celu zrealizowania rozmowy.

Zobacz również:

  • Załamanie rynku smartfonów w Europie - najgorszy wynik od 9 lat
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Jeśli użytkownik komputera zobaczy na stronie niezalinkowany numer telefonu, może to również zrobić, klikając go tym razem nie lewym a prawym przyciskiem mysz. Rezultat będzie taki sam – numer zostanie przesłany do mobilnego telefonu. Teraz wystarczy go kliknąć aby zainicjować rozmowę.

Opcja taka jest w przeglądarce Chrome 78 wersja beta włączana domyślnie. Można ją jednak wyłączyć wpisując na pasku adresu wyrażenie chrome://flags/#click-to-call-context-menu-selected-text i zmieniając ustawienie „Enable click to call feature on desktop when a phone number is selected”.

Na razie nie wiadomo, kiedy mechanizm taki zostanie wprowadzony do jednej z regularnych wersji desktopowej przeglądarki Chrome. Jest on natomiast już wspierany przez mobilną wersję przeglądarki Chrome 77.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200