Desktopowa odsiecz Intela

Podczas gdy AMD ciągle przekłada datę wprowadzenia na rynek długo oczekiwanych 64-bitowych procesorów Hammer, o tyle Intel myśli o rozwoju 32-bitowych układów do zastosowań domowych i profesjonalnych. Louis Burns, wiceprezydent Intela i jednocześnie menadżer generalny produktów desktop, zaprezentował pierwsze w pełni funkcjonalne platformy sprzętowe wyposażone w chispety Canterwood i Springdale. Na koniec podano szczegóły bardzo ciekawej platformy Tejas, która ma zostać wprowadzona w 2004 roku.

Canterwood

Wszystkie ww. chipsety, które zostaną wprowadzone w pierwszej połowie 2003 roku, będą przeznaczone dla nowego procesora Prescott, wyposażonego w szynę systemową 800 MHz i 1 MB pamięci podręcznej 2 poziomu. Zmianom ma ulec również obsługa wielowątkowości, udoskonalona dzięki dodaniu 13 nowych instrukcji do zestawu obowiązującego dla aktualnie oferowanych modeli P4.

Canterwood to platforma Intela, która korzystać będzie z dwukanałowych pamięci DDR400, napędów SerialATA (z programowym RAID-em) oraz obsłuży z AGP 8x. Chipsety będą też posiadały zintegrowane kontrolery gigabitowych sieci lokalnych.

Springdale

Springdale ma się różnić od Canterwooda, tym, że przeznaczony będzie na rynek masowy. Canterwood ma sprostać zadaniom stawianym komputerom przez najbardziej wymagających użytkowników. W Sprindale’u zobaczymy m.in. nowy zintegrowany układ graficzny Extreme Graphics 2, który jednak nie ma być konkurencją dla najwydajniejszych modeli kart graficznych ATI czy NVidii. Springdale także obsłuży dwukanałowe pamięci DDR 333/400 oraz będzie współpracował z dyskami SerialATA (również ma mieć programowy RAID). Na jego wyposażeniu znajdzie się ponadto zintegrowany kontroler gigabitowych sieci LAN.

Chipsety zgodne przez 1,5 roku

Intel rozpoczął także program Granite Peak, gdzie zobowiązał się do zapewnienia zgodności chipsetów mobilnych i dektopowych z wszystkimi procesorami, które firma wprowadzi na rynek w 1,5 roku od premiery chipsetów. Ma to uspokoić firmy, które w chwili obecnej często rezygnują z unowocześnienia parku technologicznego w obawie przed problemami z kompatybilnością sprzętu.

Przełomowy Tejas

Tejas, platforma która ma zostać wprowadzona w 2004 roku to z pewnością duży skok w rozwoju komputerów PC. Chipset Powersville ma obsługiwać interfejs PCI Express, pamięci DDR II, a karty graficzne będą wyposażone w złącza PCI Express. Dodatkowymi zaletami platformy ma być mały format płyt głównych i bezgłośna praca. Układ będzie również sprzętowo zapewniał ochronę danych podczas transmisji.


TOP 200