Deschutes, Willamette i inne

Intel opracowuje wiele nowych modeli procesorów, które mają być wydajniejsze i tańsze

Intel opracowuje wiele nowych modeli procesorów, które mają być wydajniejsze i tańsze

Intel ma bardzo ambitne plany i - nie poprzestając na osiągniętych już sukcesach - zamierza w ciągu najbliższych dwóch lat wprowadzić na rynek wiele nowych modeli wydajnych i tanich procesorów dla komputerów stacjonarnych, notebooków i wieloprocesorowych serwerów PC.

Pierwszą nowością, która wejdzie na rynek w I poł. 1998 r., będzie następca procesora Pentium II o roboczej nazwie Deschutes. Układ ten będzie mógł być instalowany w komputerach PC kolejnej generacji, systemach przenośnych oraz będzie wykorzystany do budowania silnych, wieloprocesorowych serwerów wyposażonych np. w cztery procesory Deschutes. Można się spodziewać, że rok później komputery z mikroprocesorem staną się standardem na rynku masowym, a Intel wprowadzi kolejną wersję procesora Pentium II, który jest obecnie określany jako Katmai. Według źródeł zbliżonych do Intela, układ Katmai trafi na rynek w pierwszej połowie 1999 r. Procesor będzie wyposażony w rozszerzony zestaw instrukcji MMX oferujący obsługę grafiki 3-wymiarowej. Analitycy z Dataquest przewidują, że stosujący technologię 0,25 mikrometra Deschutes będzie taktowany zegarem 400 MHz, a nawet 450 MHz. Natomiast układy Katmai będą najprawdopodobniej pracować z najniższą częstotliwością - 450 MHz.

Zaprezentowany niedawno Tillamook Pentium MMX wytwarzany w technologii 0,35 mm oferuje znacznie zmniejszony pobór mocy w porównaniu do układów starszej generacji. Podobnie Deschutes i Katmai będą miały niskie zapotrzebowanie na energię i będzie je można instalować w systemach przenośnych obsługujących nawet najbardziej wymagające aplikacje multimedialne.

W przeciwieństwie do procesorów poprzedniej generacji, które były taktowane zegarem o częstotliwości będącej krotnością częstotliwości zegara obsługującego główną magistralę danych komputera (połowa z 66 MHz), Katmai będzie miał częstotliwości: 400, 500 lub 600 MHz, gdyż standardowa szyna danych instalowana w komputerach będzie już niedługo korzystać z częstotliwości 100 MHz.

Następcą układu Katmai pod koniec 1999 r. ma być Willamette - układ zgodny z 32-bitową architekturą IA-32 (Intel Architecture 32-bitowy). Niemal jednocześnie ma pojawić się 64-bitowy procesor Merced (IA-64) zgodny z architekturą PA-RISC, który jest przygotowywany przez Intela i Hewlett-Packarda.

Strategia Intela polega zazwyczaj na tym, że wprowadzane na rynek nowości mają dość wysoką cenę i tanieją dopiero po pewnym czasie. Gdy pojawiają się nowe wersje układów, ceny starszych modeli obniżają się do poziomu 100 USD. Scenariusz ten powtarza się już od wielu lat i w jego efekcie przeciętne komputery PC pracują znacznie wydajniej, a ich cena pozostaje niemal na tym samym poziomie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200