Departament Sprawiedliwości (DOJ) rozpoczyna śledztwo w sprawie przejęcia Autonomy przez HP

W zeszły czwartek (27 grudnia), przedstawiciele HP potwierdzili, że amerykański Departament Sprawiedliwości (DOJ) bada transakcję przejęcia brytyjskiej firmy Autonomy. Wartość tej transakcji to 10,3 mld USD. Jednak przedstawiciele HP, twierdzą obecnie, że - dzięki księgowym sztuczkom - wartość tej firmy została sztucznie zawyżona przed transakcją.

Przedstawiciele HP powiedzieli również, że przekazali informacje do brytyjskiego Serious Fraud Office mające związek z “nieprawidłowościami księgowymi, ujawnianiu zastrzeżonych informacji i innymi nieścisłościami" przed transakcją nabycia Autonomy. HP te same informacje przekazało amerykańskiej komisji SEC (Securities and Exchange Commission). Spółka - przekazując te informacje - chce, aby brytyjskie i amerykańskie urzędy wszczęły śledztwa w tej sprawie. Amerykański Departament Sprawiedliwości wszczął już śledztwo.

Przypomnijmy, HP w listopadzie 2012 r. dokonało odpisu 8,8 mld USD, z czego aż 5 mld USD miało związek z utratą wartości Autonomy, co było związane z nieprawidłowościami księgowymi tej firmy. Termin ten obejmuje wartości niematerialne, takie jak wartości marki i dobrych stosunków z klientami.

Zobacz również:

  • Matryca OLED w laptopie - ważna innowacja czy zbędny wydatek?

Na te zarzuty ostro odpowiada założyciel Autonomy, Mike Lynch, który opuścił HP w maju br. "Odrzucam wszystkie zarzuty HP. Sprawozdania finansowe Autonomy zostały przygotowane zgodnie z obowiązującymi podpisami, sprawdzone przez audytorów firmy Deloitte i przedstawione HP podczas procesu due diligence" - mówi. Dodaje również, że ani z nim, ani z żadnym z byłych członków zarządów Autonomy nie skontaktował się ani DOJ, ani Serious Fraud Office. "Będziemy współpracować w dochodzeniu i czekamy na okazję, aby wyjaśnić nasze stanowisko" - napisał w oficjalnym oświadczeniu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200