Delphi - stacja przesiadkowa

Delphi a .Net

Delphi 7 Studio jest etapem pośrednim, zanim pojawi się na rynku pakiet Delphi, który będzie tworzył kod MSIL (języka pośredniego .Net). Klient otrzymuje kompilator w wersji beta (dostępny z linii poleceń), który kompiluje kod w Delphi, tak by działał na platformie .Net. Działa on poprawnie i w zasadzie sam kod Object Pascal można bez trudu kompilować. Nie rozwiązano jeszcze problemu kontrolek i zaawansowanego interfejsu użytkownika.

Gotowej wersji kompilatora dla .Net można się spodziewać za rok (Borland nie podaje dokładnego terminu). Programowaniu w Delphi dla .Net firma poświęciła specjalną witrynę w Internecie.

W Delphi 7 wprowadzono nowe opcje kompilatora pozwalające wykryć kod, którego nie można skompilować na platformę .Net (dotyczy to np. kodu wykorzystującego wskaźniki czy nieprawidłowe rzutowanie typów). Programiści Delphi mają więc czas, by dostosować swoje programy do ewentualnej migracji. Borland przyjął inną strategię niż Microsoft w Visual C++.Net. Zamiast wymuszać, by kod dla platformy .Net był oznaczany w specjalny sposób (tzw. managed extensions w C++), tu eliminowane są fragmenty, które nie mogą być skompilowane dla .Net.

Dla Linuxa

Kylix 3 został uzupełniony brakują-cymi w poprzednich wersjach pakietu elementami wizualnymi. Można projektować diagramy (co powoduje powstanie w kodzie np. określonej hierarchii obiektów dostępu do danych) czy poruszać się po pliku przy użyciu widoku drzewiastego, z wyróżnionymi klasami, metodami itp. W dbExpress dostępne są sterowniki dla baz danych Oracle 9i czy IBM Informix SE, ale już nie dla Microsoft SQL Server. Dodano do Kylixa pakiet BizSnap, który ułatwia tworzenie usług Web (podpowiada składnię, np. parametry zdalnej usługi Web, tak jak w wersji pakietu dla Windows). Wraz z pakietem dostępny jest VisiBroker 4.5 (serwer aplikacyjny CORBA) dostosowany do języka Delphi.

Linuxowe wersje narzędzi Borlanda są uboższe w narzędzia dodat- kowe. Na przykład w Kylix nie ma żadnego pakietu do modelowania. Niedostępne są moduły IntraWeb. Brak narzędzia do raportowania.

Obie wersje Kylixa - Delphi i C++ - są łudząco podobne. Aż szkoda, że nie stanowią jednego programu, w którym można by łączyć fragmenty pisane w Delphi i C++ Builder.


TOP 200