Deloitte: sprzedaż PC będzie spadać

W 2011 r. komputery PC będą stanowić tylko 46% globalnej sprzedaży urządzeń komputerowych. Po raz pierwszy ich udział w światowym rynku, pod względem sprzedanych jednostek, spadnie poniżej 50 %. Na rynku będą dominować smartphony, tablety i netbooki.

Z najnowszego raportu "TMT Predictions 2011" zawierającego przewidywania dla sektora Technologii, Mediów i Telekomunikacji, przygotowane przez ekspertów firmy doradczej Deloitte, wynika, że 2011 rok może stanowić moment przełomowy w cyklu życia komputerów PC, zawierających standardowe chipy i oprogramowanie. Rynek opanują bardziej zróżnicowane, a przede wszystkim mniejsze urządzenia. Przewiduje się, że w najbliższych 12 miesiącach komputery PC będą stanowić tylko 46% globalnej sprzedaży urządzeń komputerowych. Po raz pierwszy ich udział w światowym rynku, pod względem sprzedanych jednostek, spadnie poniżej 50 %.

W 2011 roku dominować będą smartphony, tablety i netbooki z procesorami innymi niż te zwykle stosowane w komputerach PC. Będą one odpowiadać za 54 % globalnej sprzedaży. Przewiduje się, że w 2011 r. ich sprzedaż osiągnie ok. 440 mln sztuk. Dużą część trafi do przedsiebiorstw, w których zapotrzebowanie na nowoczesne technologie będzie rosło najszybciej. Zdaniem ekspertów Deloitte, wzrost roli tabletów w przedsiębiorstwach będzie ważnym trendem w najbliższych latach. Tylko w nadchodzących 12 miesiącach firmy zakupią ponad 25 % wszystkich urządzeń tego typu, a w kolejnych latach wskaźnik ten będzie rósł.

Skąd popularność tabletów w firmach? Eksperci tłumaczą, że wielu konsumentów kupuje je początkowo dla celów osobistych, ale szybko orientuje się w ich przydatności w pracy i motywuje swojego pracodawcę do zakupu odpowiedniego sprzętu, przeznaczonego już wyłącznie do celów służbowych. Po drugie jest wiele branż, w których przenośne i wielofunkcyjne urządzenia mogą znacznie ułatwić pracę, a także zwiększyć jej efektywność - należą do nich handel detaliczny, ochrona zdrowia oraz produkcja.

Autorzy raportu szacują, że w dwóch pierwszych branżach, w ciągu najbliższych 12 miesięcy, znajdzie zastosowanie do 5 milionów tabletów. "Dodatkową zaletą tabletów jest fakt, że urządzenia te są pod wieloma względami bezpieczniejsze od pecetów. Dziś nie istnieją jeszcze wirusy atakujące tablety, z których większość nie posiada nawet portów USB, co eliminuje ryzyka związane z tym słabym punktem systemu zabezpieczeń. Ważnym czynnikiem, mającym wpływ na popularność tych urządzeń są ich parametry fizyczne, dzięki którym mogą być wykorzystane przez pracowników podczas spotkań i konferencji" - dodaje Dariusz Nachyła z Deloitte

Z opublikowanego raportu wynika również, że w roku 2011 nastąpi wzmocnienie pozycji telewizji, co zdecydowanie zaprzecza powszechnemu poglądowi, że jest to już medium odchodzące do lamusa. Eksperci Deloitte szacują, że jej oglądalność na całym świecie wzrośnie o 140 mld godzin, wartość reklam telewizyjnych wzrośnie o 10 mld USD, a przychody z płatnych programów w krajach BRIC zwiększą się o 20%. W skali globu spodziewany jest również 40-milionowy wzrost liczby telewidzów.

“W Polsce największe znaczenie będzie miała zapowiadana od dawna cyfryzacja telewizji naziemnej, która wreszcie ma szanse wyjść z fazy testów i objąć swoim zasięgiem znaczną część terytorium kraju. Wpłynie to na dalszy wzrost średniej oglądalności na osobę, który i tak, pomimo szybkiego tempa rozwoju nowych mediów, kilkakrotnie przekracza czas, jaki przeciętny użytkownik serwisu społecznościowego spędza w Internecie" - mówi Maciej Klimek z Deloitte.

Kolejnym zagadnieniem, którym będzie w roku 2011 żyć branża Technologii, Mediów i Telekomunikacji jest wdrożenie kolejnej generacji bezprzewodowych sieci typu LTE. Eksperci Deloitte przewidują, że będzie ono przebiegać wolniej niż do tej pory oczekiwano. Głównym powodem jest wydłużona żywotność bezprzewodowych technologii trzeciej generacji. "Budowa sieci LTE w Polsce przez spółki Mobyland i CenterNet, jak również zapowiedź uruchomienia usług szybkiego dostępu do Internetu, w oparciu o tę technologię przez Cyfrowy Polsat, mogą być uznane za odważne inwestycje. Musimy pamiętać, że na koniec 2010 roku technologia ta była głównie w fazie testów przez operatorów telekomunikacyjnych" - dodaje Jakub Wróbel z Deloitte.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200