Deloitte Technology Fast 50 CE: polskie firmy dominują w rankingu

W 13. edycji rankingu najszybciej rozwijających się firm technologicznie innowacyjnych w Europie Środkowej znalazła się rekordowa liczba polskich firm - 36. Po raz drugi liderem "Deloitte Technology Fast 50" jest rumuńska spółka Vola.ro, drugie miejsce należy do czeskiego LiveSport, a trzecie do polskiej spółki i3D.

W zestawieniu uplasowało się aż 36 firm z Polski, o 8 więcej niż w roku ubiegłym. Aż 27 z nich wyróżniono w głównej kategorii "Technology Fast 50", 9 w podkategorii "Wschodzące Gwiazdy - Rising Stars" oraz trzy w "Wielka Piątka - BIG 5". Rodzime spółki stanowią aż 54 proc. podmiotów obecnych w kategorii głównej rankingu i łącznie 60 proc. we wszystkich kategoriach. Drugim krajem pod względem liczebności są Węgry, mające jednak tylko dziewięć przedsiębiorstw - cztery razy mniej niż Polska. Trzecie miejsce zajmuje Rumunia z sześcioma firmami. Ponadto w rankingu znalazło się 5 przedsiębiorstw z Czech oraz po jednym ze Słowacji, Litwy, Estonii i Serbii. W tym roku w rankingu jest aż 23 debiutantów.

Drugi rok z rzędu zwycięzcą w głównej kategorii rankingu jest rumuńska firma Vola.ro, sprzedająca bilety lotnicze przez Internet, ze wzrostem przychodów wynoszącym ponad 17 tys. proc. w ciągu ostatnich 5 lat. Druga pozycja należy do LiveSport z Czech. Na trzecim miejscu znalazła się polska spółka z Gliwic i3D, oferująca usługi i produkty z zakresu technologii VR, która w ubiegłym roku zadebiutowała w kategorii "Wschodzące Gwiazdy". "Mieliśmy szczęście do ludzi, którzy ten sukces z nami stworzyli i którzy go teraz z nami rozwijają. Udało nam się zbudować zespół pasjonatów chcących podejmować ciekawe wyzwania. Znaleźliśmy się również we właściwym czasie z właściwym pomysłem wykorzystania technologii, która bardzo dynamicznie się rozwija" - powiedział Jacek Jędrzejowski, Prezes Zarządu, i3D. Na dalszych pozycjach rankingu znalazły się Polskie firmy takie jak Inwestycje.pl (miejsce 4), NORIL(miejsce 5), LGBS Polska (miejsce 6), SMT Software (miejsce 8), Domenomania.pl (miejsce 9). Polskie firmy zdominowały też podium kategorii "Wschodzące Gwiazdy", w której porównywane są firmy, działające na rynku nie krócej niż trzy lata, ale nie dłużej niż pięć lat. Pierwsze miejsce zajęła firma Netwise, drugie Focus Telecom Polska, a trzecie Meble.pl.

Zobacz również:

  • Chmury także mają szczyty. „Best in cloud 2022”

Średni wzrost przychodów firm uwzględnionych w zestawieniu Deloitte wyniósł 1 026 proc. (wzrost przychodów pomiędzy latami 2011 i 2007) i jest to czwarty najwyższy wynik w 13-letniej historii rankingu. Jest on tylko nieznacznie niższy od ubiegłorocznego. Największy średni przychód w 2011 r. uzyskały firmy z Estonii z wynikiem 34,6 mln euro, na drugim miejscu znalazły się firmy z Czech z 17 mln euro, a na trzecim spółki z Rumunii (10,6 mln euro). Przychody wszystkich firm w zestawieniu wyniosły w sumie 459 mln euro, co oznacza ponad 13 proc. wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. "Z naszego rankingu wynika, że firmy technologicznie innowacyjne dobrze sobie radzą, mimo trudnej sytuacji ekonomicznej. Szczególnie cieszy, że w pierwszej dziesiątce mamy aż sześć spółek z Polski. Nasz kraj zdecydowanie dominuje w Europie Środkowej pod względem liczebności. Warto zauważyć, że w tym roku Czesi stracili drugie miejsce na rzecz Węgier" - mówi Marek Metrycki, lider projektu Deloitte Technology Fast 50 Central Europe. Tegoroczny ranking głównej kategorii, podobnie jak poprzedni, zdominowały firmy zajmujące się oprogramowaniem. Stanowią one 55 proc. wszystkich spółek. Zauważalnie mniej jest natomiast spółek internetowych.

Ranking "Deloitte Technology Fast 50" skupia najszybciej rozwijające się środkowoeuropejskie przedsiębiorstwa technologicznie innowacyjne, bazując na tempie wzrostu ich przychodów operacyjnych. Firmy same zgłaszają chęć udziału w rankingu, a Deloitte porównuje podane przez nie dane finansowe. "Technology Fast 50 CE" jest częścią programu "Technology Fast 500 EMEA", którego wyniki zostaną zaprezentowane 29 listopada w Londynie.

Infografika poświęcona tegorocznej edycji rankingu Deloitte Technology Fast 50:

Deloitte Technology Fast 50 CE: polskie firmy dominują w rankingu
Aktualizacja: 26 października 2012 16:10

Dodaliśmy infografikę z wynikami rankingu i pozycją firm z Polski.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200