Dell zwolni 10% załogi

W opublikowanym wczoraj (31 maja) oświadczeniu, Dell zapowiedział zwolnienie w ciągu roku ok. 8800 pracowników. Zwolnienia to niewątpliwie próba redukcji kosztów i jedno z działań mających poprawić zdolność koncernu do lepszego konkurowania z innymi producentami komputerów, w tym głównie HP, która niedawno wyprzedziła Della na pozycji lidera rynku PC.

Według Boba Pearsona, rzecznika firmy, aktualnie we wszystkich oddziałach firmy pracuje ok. 88 tys. osób. Zwolnienia obejmą ok. 8800 zatrudnionych, w tym ok. 5 tys. pracowników kontraktowych. "Redukcje zatrudnienia nie dotyczą żadnego konkretnego działu. Po prostu zamierzamy ograniczyć biurokrację i zlikwidować nadmiarowe etaty" - powiedział Bob Pearson. Nie podano jak duże będą szacunkowe oszczędności związane z redukcją zatrudnienia.

W ostatnim kwartale finansowym zyski Della były mniejsze o 3 mln USD w stosunku do roku poprzedniego i wyniosły... 762 mln USD. Jednocześnie firma odnotowała ponad 3 proc. wzrost przychodów do 14,62 mld USD (14,22 mld USD przed rokiem), co jest efektem lepszej sprzedaży serwerów i pamięci masowych. W porównaniu sprzed roku, przychody firmy ze sprzedaży systemów pamięci masowej wzrosły o 13% do 500 mln USD, serwerów o ponad 19%, a dodając do nich urządzenia sieciowe prawie o 25% do 1,6 mld USD. Wzrost sprzedaży komputerów i innych urządzeń przenośnych przyczynił się do zwiększenia przychodów koncernu o kolejne 300 mln USD. Spadła natomiast sprzedaż komputerów desktop. Jak zaznaczył Bob Pearson, to juz drugi kwartał z kolei, kiedy sprzedaż komputerów Della w USA była niższa niż w pozostałych regionach świata.

Według agencji informacyjnej Thomson Financial, wyniki finansowe Della w tym okresie rozliczeniowym znacznie przewyższają prognozy amerykańskich ekspertów giełdowych. Są wyniki za pierwszy, pełny kwartał, w którym firmą ponownie kieruje jej założyciel - Michael Dell. Pod koniec stycznia zastąpił on Kevina Rollinsa na stanowisku prezesa koncernu.

Pomimo niewielkiego wzrostu przychodów firmy Dell, przewaga HP stale rośnie. Według ostatnich badań agencji Gartner, sprzedaż komputerów z logo Della spadła prawie o 8% (8,7 mln sztuk), podczas gdy HP sprzedał prawie o 1/3 komputerów więcej (11 mln sztuk). Wzrost przychodów HP (13% w porównaniu do 3% Della) napędzany jest głównie przez zwiększający się popyt na notebooki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200