Dell wychodzi z giełdy

Wycofanie akcji firmy z obrotu publicznego ma ułatwić przeprowadzenie strategicznych zmian biznesowych. Dell ma upodobnić model biznesowy do tego, jaki wykorzystuje IBM.

24,4 mld USD wynosi szacowana wartość skupowanych akcji Della.

13 mld USD przeznaczył Dell na przejęcia innych spółek w ciągu ostatnich pięciu lat.

62,1 mld USD wyniosły obroty Della za 2012 rok fiskalny.

3,5 mld USD zysku netto firma wypracowała w roku 2012.

Wartość skupowanych akcji spółki jest szacowana na 24,4 mld USD - będzie to największa tego typu transakcja od początku globalnego kryzysu gospodarczego. Po jej zamknięciu Dell stanie się własnością kilku udziałowców. Jednym z nich będzie Michael Dell, założyciel i dyrektor generalny koncernu. Innym - firma Microsoft. W transakcję zaangażowany będzie fundusz inwestycyjny Silver Lake Partners. Inwestorzy wykupią wszystkie akcje, z wyjątkiem udziałów Michaela Della i kilku przedstawicieli najwyższego kierownictwa firmy.

Warunki wykupu zakładają, że obecni akcjonariusze firmy otrzymają po 13,65 USD za jedną akcję. To premia rzędu 25% względem ceny akcji Dell z dnia poprzedzającego pierwsze doniesienia o planowanych działaniach, czyli z początku roku. Transakcja będzie wiązała się z zadłużeniem firmy. Łączna wartość zaciągniętych przez nią pożyczek może sięgnąć 12 mld USD. Analitycy podkreślają, że w porównaniu do obrotów koncernu to wartość stosunkowo niska. Microsoft zainwestuje w Dell środki sięgające ok. 2 mld USD. Przedstawiciele Microsoftu zapewniają, że działanie to nie ma związku z ewentualnymi zmianami we współpracy obu firm.

Transakcja ma umożliwić realizację długofalowej strategii Dell. Zakłada ona m.in. rozszerzenie oferty dla klientów biznesowych, a także dywersyfikację źródeł przychodu. Planowane jest rozszerzenie oferty usług i aplikacji dla biznesu. Dell ma stać się dostawcą kompleksowych i rentownych rozwiązań biznesowych. Firma nie zamierza wycofywać się z rynku komputerów osobistych, który stanowi źródło ok. połowy jej wpływów.

Kilkanaście lat temu Dell była postrzegany jako lider rynku PC. Jako pierwszy dostawca na świecie pozwolił swoim klientom na łatwą personalizację sprzętu zamawianego przez internet. Zaczął jednak tracić pozycję w obliczu zmian na rynku urządzeń osobistych i pod koniec 2012 r. kontrolował tylko 10,2% światowego rynku PC. Daje to firmie Dell trzecią pozycję wśród czołowych dostawców komputerów osobistych.

Mówi się, że w początkowej fazie zmian firmę Dell czekają radykalne cięcia. Długoterminowa strategia firmy ma polegać na innowacjach i przejęciach. Transakcja wykupu akcji ma zostać sfinalizowana w pierwszej połowie tego roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200