Dell w centrach danych

Koncern będzie dostawcą wieloprocesorowych platform serwerowych i systemów typu SAN dla dużych centrów obliczeniowych. Firma zamierza odebrać część udziałów w tym rynku swoim największym konkurentom: IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packard.

Dell zamierza oferować systemy dla dużych centrów obliczeniowych. Ta lukratywna nisza od dawana zajęta jest przez gigantów: IBM, Sun Microsystems i Hewlett-Packarda. I nic dziwnego - kontrakt na dostawy dużych serwerów zazwyczaj wiąże się z zakupami kilku serwerów pomocniczych, pamięci masowych i usług. Odebranie udziału w rynku rywalom nie będzie łatwe, tym bardziej że Dell nie ma bogatych doświadczeń z systemami wieloprocesorowymi. Największe oferowane przez firmę serwery PowerEdge 8450 zawierają "tylko" 8 procesorów. Nie mają też wielu zaawansowanych funkcji, na które zwracają uwagę użytkownicy centrów danych, m.in. możliwości fizycznego i logicznego partycjonowania. Warto zwrócić uwagę, że Dell jest także nowicjuszem w dziedzinie systemów 64-bitowych.

Wiedząc, że zdobycie porównywalnych z konkurentami umiejętności w dziedzinie przetwarzania SMP nie będzie łatwe, Dell zamierza wykorzystać architekturę przetwarzania rozproszonego, zwaną roboczo Brick (cegła). Zamiast zwiększać liczbę procesorów w serwerze, co jest źródłem problemów, firma planuje budować klastry składające się z wielu stosunkowo prostych, 4-procesorowych jednostek. Do zarządzania takim systemem potrzebne będzie zaawansowane oprogramowanie, na razie jednak brak szczegółów na jego temat.

Zobacz również:

  • Kompensacja mocy biernej - tańsze utrzymanie Data Center

<b>Potrzebne szybkie łącza</b>

Nowa architektura serwerów Della ujrzy światło dzienne dopiero pod koniec 2002 r. Do tego czasu firma musi rozwiązać wiele kwestii technicznych. Najważniejsza z nich to komunikacja między poszczególnymi węzłami tak stworzonej struktury. Jest prawdopodobne, że inżynierowie Della zdecydują się na wykorzystanie wchodzącej na rynek technologii InfiniBand, która ma zastąpić nie przystającą już do wymogów dzisiejszych serwerów magistralę PCI (pisaliśmy o tym w Raporcie na temat pamięci masowych, CW nr 23/2001).

Zaletą InfiniBand jest przepustowość - do 6 GB/s. Problemem mogą okazać się jednak opóźnienia w komunikacji między procesorami jednego węzła a pamięcią pozostałych. Opóźnienia tego typu w serwerach SMP mają długość 300-600 nanosekund (miliardowych części sekundy), tymczasem użycie InfiniBand może wydłużyć ten czas do 1000-2000 nanosekund.

<b>Pamięć o konkurencji</b>

Przepustką na rynek systemów dla dużych centrów obliczeniowych mają być jednak nie serwery, lecz pamięci masowe. Na początek przyszłego roku Dell zapowiada premierę macierzy dyskowych dla sieci SAN, współpracujących z system operacyjnym Sun Solaris. W późniejszym terminie mają ukazać się także urządzenia zgodne z systemem IBM AIX. Firma liczy jednocześnie na większe wpływy z usług integracyjnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200