Dell utracił pozycję lidera

Trzeci kwartał bieżącego roku należał do HP. Koncernowi udało się - po raz pierwszy od 2003 r. - prześcignąć Della w rankingu największych producentów komputerów. Szacunki te potwierdzają badania Gartnera i IDC.

Dell utracił pozycję lidera

Mark Hurd, szef koncernu HP

Po "przeciekowym skandalu" wreszcie coś będzie mogło chociaż na chwilę poprawić humor kierownictwu HP. Firma ponownie stała się największym dostawcą PC. Przewaga HP była co prawda marginalna. Według danych firmy Gartner w III kw. na rynek wprowadzono 9,65 mln komputerów z logo HP, podczas gdy Dell w tym samym okresie sprzedał 9,54 mln jednostek. Równie niewielką różnicę wykazują szacunki IDC. Według raportu tej firmy, HP dostarczył 9,831 mln komputerów, natomiast Dell - 9,803 mln sztuk. Obie firmy analityczne oceniły wzrost sprzedaży koncernu HP na ponad 15%, a jego konkurenta na ok. 3,6%. Firmy zamieniły się miejscami w rankingu największych producentów komputerów po raz pierwszy od IV kw. 2003 r. kiedy to HP miało po raz ostatni status lidera w zestawieniu.

Trzecim z największych producentów w III kw. było Lenovo, z udziałem rynkowym na poziomie 7,5 - 7,8%. Chińskiemu koncernowi udało się zwiększyć dostawy komputerów o 10%. Czwarte miejsce przypadło Acerowi (6% rynku wg IDC). Tajwańska firma może pochwalić się największym w stawce wzrostem sprzedaży sięgającym 34,3% (33,4 wg. Gartnera). Pierwsza piątkę w światowym rankingu producentów zamyka Toshiba (4,2% rynku). Dynamikę wzrostu sprzedaży japońskiej firmy IDC oszacowało na 20,4%, natomiast Gartner na 30,5%.

Dell utracił pozycję lidera

IDC wyliczyło, że w III kw. na całym świecie sprzedano 57 mln komputerów, co oznacza wzrost na poziomie 7,9%. (Gartner mówi o 59 mln sztuk i wzrostach rzędu 6,7%). Z analiz wynika, że na niższych od spodziewanych wynikach sprzedaży zaważył mniej chłonny rynek amerykański. W USA nastąpił 1 - 2% spadek dostaw. Poza Ameryką sprzedaż wrosła średnio o 11%.

Szacunki IDC obejmują desktopy, notebooki oraz serwery x86. Gartner natomiast uwzględnia w swoich analizach sprzedaż komputerów przenośnych, serwerów x86 oraz komputerów klasy desktop, ale z wyłączeniem zaawansowanych stacji roboczych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200