Dell: u nas Windows XP do 2009. A może dłużej!

30 czerwca Microsoft zamierza oficjalnie wycofać ze swojej oferty system Windows XP - tego dnia z rynku mają zniknąć pudełkowe wersje XP, zaś sześć miesięcy później zakończona ma zostać sprzedaż systemu w wersji OEM. Przedstawiciele koncernu Dell mają jednak odmienne zdanie w tej materii - firma zapowiedziała właśnie, że zamierza oferować komputery z Windows XP jeszcze w przyszłym roku, a być może nawet dłużej...

Przypomnijmy: początkowo koncern z Redmond zamierzał wycofać Windows XP z rynku z końcem 2007 r. Później zdecydowano się na przełożenie daty "egzekucji" o sześć miesięcy, zaś z czasem pojawiły się informacje o kolejnych złagodzeniach "wyroku" (okazało się m.in., że wersja OEM ma być dostępna o pół roku dłużej, że system w wersji Starter Edition oferowany będzie do 2010 r., a także że Windows XP będzie można dłużej instalować na komputerach typu UMPC i tzw. subnotebookach). Szerzej pisaliśmy o tym m.in. w tekście "Windows XP będzie można kupić jeszcze przez kilka lat".

Amerykański koncern Dell najwyraźniej nie do końca przejmuje się oficjalnym stanowiskiem Microsoftu w sprawie Windows XP - jak donosi serwis Neowin.net, przedstawiciele firmy zapowiedzieli właśnie, że Dell będzie oferował komputery z preinstalowanym Windows XP również w roku 2009. Co więcej, producent nie wyklucza, że termin ten zostanie jeszcze wydłużony. Warto wspomnieć, iż doniesienia o tym, że Dell planuje takie posunięcie, pojawiły się już kilka tygodni temu - teraz Neowin zaprezentował e-mail (wysłany przez jednego z pracowników firmy), w którym zawarta jest informacja o dostępności Windows XP w 2009 r.

Warto zaznaczyć, że Dell oferuje nabywcom swoich komputerów z Windows XP Pro możliwość łatwiej migracji do Visty - wraz z komputerem klient otrzymuje płytę instalacyjną z najnowszym systemem Microsoftu.


TOP 200