Dell sprzedaje więcej serwerów niż Compaq

Według danych Gartner Dataquest, firma Dell na rynku amerykańskim wyprzedziła swojego największego konkurenta pod względem ilości sprzedanych serwerów. W skali globalnej prymat zachował Compaq posiadając 29% udział w ogólnoświatowym rynku.

Z raportu Gartner Dataquest wynika, że Dell może wyprzedzić firmę Compaq także na rynku serwerów. W przeciągu ostatniego roku w USA producent ten sprzedał 97 tys. sztuk serwerów więcej niż w roku ubiegłym co daje ma 38,3% udział w rynku. W tym samym okresie Compaq sprzedał o 17% więcej komputerów z tego segmentu (79 tys. sztuk) co pozwoliło mu na uzyskanie 32,3% udziału w rynku. Na kolejnym miejscu znalazł się IBM (12,5%) i Hewlett Packard (7,9%).

Według danych Dataquest, Compaq wciąż osiąga dobre wyniki na rynku europejskim gdzie zanotował 44,7% wzrost sprzedaży do 91,400 sztuk. Dało to firmie 36,7% udział w rynku. Z kolei Dell na Starym Kontynencie posiada 15,8% rynku. Jednak jego wzrost sprzedaży wyniósł 48,1%. Trzeci w Europie jest HP, który posiada 13,8% rynku. Czwarty jest IBM z 13,2% udziałem.

Zobacz również:

  • IaaS, PaaS, SaaS - nowoczesne usługi chmurowe na miarę cyfrowej transformacji

W skali globalnej Compaq sprzedał o 13% więcej jednostek (234 tys. sztuk) co dało mu 29% udział w ogólnoświatowym rynku. To wystarczyło aby utrzymać pierwsze miejsce. Wzrost sprzedaży serwerów Della wyniósł 47,9% co daje 21,6% udziału w światowym rynku.

Według kierownictwa Della sukces firmy opiera się głównie o nowy model zarządzania, który nie tylko pozwolił przetrwać ogólną bessę sprzedaży sprzętu komputerowego, ale również znacząco zwiększyć udział w amerykańskim rynku. Compaq uważa natomiast, iż analizy Dataquest uwzględniają tylko część oferty rynkowej. Producent utrzymuje, że wprowadza na rynek zdecydowanie więcej wieloprocesorowych maszyn niż Dell.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200