Dell: serwery dla małych firm

Koncern Dell rozszerzył swoją ofertę serwerów skierowanych do małych przedsiębiorstw o pięć modeli. Nowe komputery, oparte na dwurdzeniowych układach Intel Xeon, mają charakteryzować się ułatwionymi funkcjami obsługi i administracji.

Nowa oferta Della ma pomóc małym firmom i zdalnym oddziałom przedsiębiorstw w wydajnym zarządzaniu serwerami plików, bazami danych i wymianą poczty elektronicznej. Serwery PowerEdge 1900, 860, 840, SC1430 i SC440 wyposażono w dwurdzeniowe procesory Intel Xeon. Komputery mogą być dostarczone z zainstalowanym modułami Microsoft Small Business Server R2 i Dell OpenManage (uproszczone zarządzanie systemem).

Jednostka PowerEdge 1900 jest wyposażona w podwójne gniazdo, dostosowane do obsługi procesorów Intel Xeon 5100. Jak twierdzi producent serwer ten jest dwa razy bardziej wydajny od swoich poprzedników, a jego grupą docelową są firmy, w których zatrudnionych jest minimum 10 pracowników. PowerEdge 1900 ma zintegrowane moduły sieciowe, wspierające opcję TCP/IP Offload.

Serwery PowerEdge 860 i 840 są podstawowymi modelami w nowej ofercie Della, przeznaczonymi do obsługi aplikacji webowych, w firmach i oddziałach zdalnych, zatrudniających mniej niż 10 osób. PowerEdge 840 ma wysokość 1U i działa na procesorach serii Intel Xeon 3000. Drugi z serwerów jest opakowany w obudowę typu small-tower. Zarówno PowerEdge 860, jak i model 840 są wyposażone w moduły SAS (Serial Attached SCSI) i SATA (Serial Advanced Technology Attachment).

Komputery o oznaczeniach SC1430 i SC440 zaprojektowano z myślą o obsłudze współdzielonych plików i drukarek, poczty elektronicznej i aplikacji webowych. Model SC1430 oparto na dwurdzeniowych procesorach Xeon 5100.

Ceny nowych serwerów Della kształtują się w granicach od 599 do 1400 USD.

Poszerzenie asortymentu serwerów skierowanych do małych firm jest odpowiedzią Della na rosnące zapotrzebowanie rynku na tego typu rozwiązania. Według analityków AMI Research w nadchodzących latach obserwowany będzie prawdziwy boom na wydajne serwery dla segmentu SMB i zdalnych oddziałów przedsiębiorstw. Jedynie w tym roku prognozowane są wydatki rzędu 98 mld USD na zakup sprzętu i usług IT.