Dell rozszerza profil działalności

Eksperci jednoznacznie oceniają, że niedawne akwizycje Della - m.in. firm Everdream i SilverBack Technologies - przyczynią się do stopniowej zmiany profilu działalności koncernu. Ich zdaniem firma stara się dostosować ofertę do zmieniających się wymagań klientów i stać się dostawcą bardziej kompleksowych rozwiązań IT.

"Faktem jest, że dziś użytkownicy mają dostęp do znacznie szerszej grupy aplikacji biznesowych niż nawet w niedalekiej nawet przeszłości. Zachodzą też liczne zmiany rynkowe, a przedsiębiorstwa w znacznym stopniu otwierają się na nowe technologie. Na skutek tego dostawcy rozwiązań IT muszą rozszerzać i modyfikować oferty, aby odpowiadały wymaganiom rynku. Wydaje się, że działania Della to właśnie próba realizacji potrzebnych zmian" - mówi Ian Brown z firmy analitycznej Ovum. Inni eksperci podkreślają, że o ile Dell od zawsze skupiał się raczej na sprzedaży sprzętu komputerowego, nie wykraczając z usługami dodatkowymi poza rozszerzoną gwarancję, tak jego konkurenci - HP, IBM czy Sun - zawsze posiadali w ofercie liczne rozwiązania programowe i usługi, zwykle sprzedawane wraz ze sprzętem.

Władze Della zapowiadają już zwiększenie liczby akwizycji niezależnych firm oraz wartości inwestycji w rozwój kanałów sprzedaży. W zeszłym tygodniu koncern zawarł umowę kupna firmy Everdream - dostawcy oprogramowania do zdalnego zarządzania stacjami roboczymi w modelu SaaS. W czerwcu br. Dell kupił z kolei SilverBack Technologies, firmę zajmującą się tworzeniem oprogramowania do zarządzania i obsługi usług IT w modelu On Demand.

Dodatkowo w październiku Dell wprowadził do sprzedaży On-Demand Desktop Streaming - platformę umożliwiającą korzystanie systemu operacyjnego, aplikacji i danych znajdujących się na centralnym serwerze z bezdyskowych stacji roboczych. Całe oprogramowanie znajduje się na serwerze PowerEdge 2950, za transmisję odpowiada zaś program Citrix Provisioning Server. Stacje robocze to komputery serii OptiPlex połączone z serwerem w sieć gigabitową. Według zapewnień Della, On-Demand Desktop Streaming umożliwia wykorzystanie pełnej mocy obliczeniowej poszczególnych maszyn klienckich.

Z pewnością rozszerzenie oferty nie zaszkodzi koncernowi Michaela Della. Ian Brown uważa, że jeśli Dell udowodni, iż jest w stanie dostarczyć wysokiej jakości infrastrukturę IT wraz z - nawet niezbyt złożonym oprogramowaniem do zarządzania tą infrastrukturą - jego pozycja na rynku dostawców sprzętu komputerowego znacznie się poprawi. Z kolei gdyby Dell chciał zaoferować klientom rozwiązania zbliżone do tych, które już znajdują się w ofertach konkurencyjnych dostawców, musi postarać się co najmniej o własne oprogramowanie middleware.

Jeśli zakup Everdream i SilverBack to tylko początek przejęć Della i rzeczywiście zamierza on zmodyfikować profil działalności, firma ta z pewnością dysponuje odpowiednimi środkami, aby w stosunkowo niedługim czasie wprowadzić do oferty kompleksowe rozwiązania IT.


TOP 200