Dell rezygnuje z Linuxa

Dell Computer zrezygnował z oferowania systemu operacyjnego Linux wraz z produkowanymi przez koncern komputerami typu desktop i notebookami.

Dell Computer zrezygnował z oferowania systemu operacyjnego Linux wraz z produkowanymi przez koncern komputerami typu desktop i notebookami. Firma uzasadnia decyzję niskim zainteresowaniem ze strony klientów. Możliwość zakupu komputerów z preinstalowanym Linuxem będą mieli jedynie klienci zamawiający powyżej 50 zestawów. Według rzecznika Della, firma zrezygnowała z instalowania Linuksa w swoich desktopach już około 6 tygodni temu, jednak początkowo postanowiła nie podawać tego do wiadomości publicznej.

Przedstawiciele koncernu zapewniają, że Linux dalej będzie instalowany w serwerach i stacjach roboczych Della, które cieszą się wśród klientów bardzo dużą popularnością. Dell rozpoczął dystrybucje Linuxa wraz ze swoimi komputerami po dokonaniu inwestycji w firmę Red Hat i Eazel - producenta oprogramowanie dla Linuxa. Ta ostatnia spółka wycofała się jednak z rynku.

Zobacz również:

  • Premiera systemu Red Hat Enterprise Linux 8.5
  • Ta linuksowa dystrybucja została uznana za „cyfrowe dobro publiczne”

Analitycy są zdania, że brak wsparcia dla idei "desktop Linix" ze strony koncernu Dell, zmniejsza szansę jego popularyzacji jako alternatywy dla Windows. Wysiłki największych obecnie propagatorów Linuxa (m.in. IBM) skupiać się będą na promocji tego systemu w zastosowaniach biznesowych. Na przykładzie firmy Corel widać, że Linux raczej nie może liczyć na uzyskanie znacznego udziału rynkowego wśród użytkowników indywidualnych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200