Dell przygotowuje serwer kasetowy

Dell zamierza w czwartym kwartale br. wkroczyć z całą siłą na rynek serwerów kasetowych. Firma przygotowuje nowy produkt, który pozwoli użytkownikom instalować w standardowej szafie więcej serwerów niż ma to miejsce obecnie.

Produkt nie ma jeszcze nazwy, ale już wiadomo, że będzie należał do serwerów linii PowerEdge i będzie oparty na intelowskich procesorach Nocona. Układy te, wspierane przez chipset Lindenburst, mogą obsługiwać zarówno 32 jak i 64 bitowe aplikacje. Serwer będzie wyposażony w szybką pamięć RAM DDR 2, szynę danych PCI Express i będzie go można instalować w nowym przebudowanym chassis. Inne wspierane rozwiązania, to: zapasowe dyski twarde i zasilacze, chociaż ta pierwsza opcja nie będzie dostępna w samym chassis zawierającym serwery, ale w oddzielnym chassis z pamięcią masową.

Firma informuje, że nowym serwerem kasetowym będzie można zarządzać przy pomocy tego samego oprogramowania, które jest używane obecnie do zarządzania jej serwerami stelażowymi 1U.

Zobacz również:

Obecnie na rynku toczy się ostra walka między serwerami stelażowymi o wysokości 1U i serwerami kasetowymi. Same serwery kasetowe nie są drogie, ale użytkownik musi najpierw kupić specjalne chassis, które zwiększają koszt całego rozwiązania. Pół biedy, jeśli chassis jest w stu procentach zapełnione serwerami. Jeśli jednak znajduje się w nim tylko kilka serwerów, koszt całego rozwiązania wzrasta. Właśnie dlatego użytkownicy decydują się nieraz na serwer stelażowy, a nie na kasetowy. Dell chce tu prowadzić agresywną politykę cenową, aby przekonać użytkowników do swojego nowego serwera kasetowego.


TOP 200