Dell planuje rozwój przez akwizycje

Koncern Dell z producenta sprzętu ma stać się dostawcą kompleksowych rozwiązań i usług biznesowych. Firma przymierza się m.in. do zakupu spółek specjalizujących się w rozwiązaniach z zakresu składowania danych oraz usługach IT.

Głównym źródłem przychodów koncernu Dell pozostaje działalność w segmencie konsumenckim. Jednocześnie strategia rynkowa zakłada stopniową reorientację na rozwiązania sprzętowe i usługi dedykowane dla biznesu. Rozszerzenie oferty o nowe rozwiązania aplikacyjne i usługi IT ma pozwolić m.in. na uzyskanie efektu synergii i poprawę sprzedaży rozwiązań serwerowych Dell. Ma również umożliwić poprawę zyskowności firmy w długiej perspektywie czasu. Kluczowym elementem nowej strategii ma być przejęcie spółek wyspecjalizowanych m.in. w rozwiązaniach z zakresu składowania danych oraz usługach IT. Według zapewnień kierownictwa koncernu firma dysponuje wystarczającymi środkami na realizację planów rozwoju w drodze akwizycji. Pod koniec, zakończonego na początku maja br. kwartału rozliczeniowego Dell dysponował gotówką i szybkozbywalnymi środkami finansowymi w wysokości niemal 10 mld USD.

Warto dodać, że w 2007 roku firma Dell kupiła spółkę EqualLogic specjalizującą się w rozwiązaniach z zakresu wirtualizacji oraz składowania i ochrony danych. Według kierownictwa Dell w znacznym stopniu przełożyło się to na wyniki finansowe koncernu. W pierwszym kwartale obecnego roku rozliczeniowego Dell odnotował spadek przychodów. Zyski Dell spadły aż o 63 proc. w skali roku. O 71 proc. w skali roku wzrosły natomiast przychody z tytułu sprzedaży rozwiązań EqualLogic. Umożliwiło również rozszerzenie oferty produktowej, zaś wykorzystanie rozwiązań EqualLogic pozwoliło na optymalizację własnych centrów danych firmy Dell. W ciągu dwóch ostatnich lat Dell zakupił również firmy SilverBack i MessageOne specjalizujące się w usługach zarządzanych. Kolejne przejęcia miałyby m.in. umocnić pozycję koncernu Dell w segmencie rozwiązań dedykowanych dla modelu cloud computing.

Od pewnego czasu pojawiają się również liczne pogłoski na temat spółek, potencjalnie będących obiektem zainteresowania kierownictwa Dell. Wśród nich wymieniane są m.in. firmy Palm i Acer. Obie transakcje mogłyby w znacznym stopniu umocnić pozycję koncernu w segmencie rozwiązań mobilnych.

Czytaj też:

Dell: Popyt na komputery znowu rośnie

Rosną zamówienia w sektorze IT. Czy to koniec kryzysu?

Drapieżniki budzą się najwcześniej

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200