Dell kupuje IBM, IBM Della

Przemysł informatyczny zaskoczyła informacja o umowie zawartej między firmami Dell i IBM. Jest ona odbierana jako wstęp do ściślejszej współpracy, nie wyklucza nawet połączenia.

Przemysł informatyczny zaskoczyła informacja o umowie zawartej między firmami Dell i IBM. Jest ona odbierana jako wstęp do ściślejszej współpracy, nie wyklucza nawet połączenia.

IBM podpisał największą w historii rynku teleinformatycznego umowę OEM. Dotyczy ona sprzedaży Dell Computer w ciągu 7 lat technologii przechowywania danych, urządzeń sieciowych, monitorów i układów scalonych. Dell będzie je oferował w swoich systemach. Być może w przyszłości, aby silniej zaistnieć na rynku korporacyjnym, firma rozszerzy umowę o oferowanie przez dział serwisowy IBM usług jej klientom.

W zamian IBM uzyska dostęp do rozwiązań Della, związanych z systemem produkcji na zamówienie (build-to-order), co ma usprawnić proces dystrybucji jego komputerów.

Mniej ważny PC

Niektórzy analitycy twierdzą nawet, że umowa między producentami doprowadzi do zaprzestania produkcji komputerów PC przez IBM. Przedstawiciele firmy nie potwierdzili jednak tych spekulacji. Louis Gerstner, prezes IBM-a, stwierdził jednak, że komputery PC stają się coraz mniej ważnym elementem oferty firm informatycznych w świecie komputerów sieciowych.

Umowa, która dotyczy dwóch z trzech największych producentów komputerów PC na świecie, zmieni najprawdopodobniej układ sił na tym rynku. Dotknie zwłaszcza producentów komponentów, gdyż Dell będzie zaopatrywał się w większość potrzebnych mu podzespołów u IBM-a. Nowy partner Della będzie dostarczał rozwiązania, takie jak dyski twarde, karty sieciowe, płaskie monitory, pamięci SRAM, a docelowo być może także procesory PowerPC. Dziś Dell korzysta wyłącznie z układów Intela.

Dzięki umowie z firmą IBM, Dell ma nadzieję na obniżenie kosztów produkcji swoich systemów. Jako jedyna firma, która do tej pory nie podpisała umowy z IBM, musiała ponosić wysokie koszty tantiem w przypadku korzystania z technologii opatentowanych przez IBM. Obecna umowa eliminuje te wydatki, a produkty Della tym samym mogą stać się bardziej atrakcyjne cenowo.

Na rynek korporacyjny

Kupno technologii od IBM-a pomoże Dellowi w rozwijaniu produktów związanych z przechowywaniem danych, notebooków, a zwłaszcza serwerów. Po raz pierwszy Dell będzie miał dostęp do zaawansowanych technologii serwerowych (stosowanych w systemach IBM AS/400 i RS/6000). Do tej pory Dell w swojej ofercie miał jedynie linię serwerów intelowskich - Power-Edge. Umowa będzie też prawdopodobnie dotyczyła licencjonowania zaawansowanych rozwiązań, takich jak procesory IBM-a wykorzystujące miedź jako materiał przewodzący czy układy ASIC (Application Specific Integrated Circuts).

Na razie Dell wykorzysta technologie IBM w swoich systemach nie na zasadach wyłączności, choć przedstawiciele obu firm nie wykluczyli, że w przyszłości mogą określić takie zasady dla poszczególnych typów rozwiązań. Porozumienie przewiduje także wzajemną wymianę licencji i współpracę przy opracowywaniu nowych technologii.


TOP 200