Dell kupuje EMC za 67 miliardów USD

Dell i EMC ogłosiły zawarcie porozumienia dotyczącego przejęcia przez Della firmy EMC za sumę 67 miliardów USD płatną w gotówce oraz akcjach. Cena uwzględnia wartość akcji zależnej od EMC firmy VMware. Prezesem i CEO nowej firmy utworzonej po połączeniu będzie Michael Dell.

Połączenie Della, jednego z największych na świecie producentów serwerów, z EMC największym dostawcą pamięci masowych dla korporacyjnych centrów danych oznacza powstanie nowej firmy o ogromnym potencjale.

Od wielu lat Dell starał się zmienić markę producenta komputerów PC i serwerów przeznaczonych dla małych i średnich firm rozszerzając zakres produktów o elementy adresowane do dużych odbiorców korporacyjnych (również pamięci masowe).

Zobacz również:

  • Dane w centrum świata

Zarówno Dell, jak EMC próbowały w ostatnich latach modyfikować strategie biznesowe i dopasować je do szybko zmieniających się warunków i wymagań użytkowników korporacyjnych.

M.in. w 2013 roku Dell przekształcił się w firmę prywatną i wycofał z giełdy. Natomiast EMC zbudowało nietypową strukturę federacyjną i wciąż opierało się naciskom inwestorów sugerujących sprzedaż niektórych oddziałów firmy.

„Po przejęciu EMC Dell stanie się praktycznie jedynym na rynku dostawcą pełnego portfolio produktów dla firm, od komputerów PC po elementy infrastruktury centrów danych” zwraca uwagę Charles King, analityk z Pund-IT.

To inny model biznesowy niż wybrały IBM i HP, które wycofały się z produkcji i oferowania pełnego zakresu produktów, przede wszystkim komputerów PC.

Warto zauważyć, że Dell przejmuje firmę o dość skomplikowanej strukturze. W ostatnich latach EMC odchodziło stopniowo od swojego głównego biznesu związanego z produkcją i sprzedażą pamięci masowych. W 2004 roku firma przejęła VMware, a później ją oddzieliła pozostawiając jednak 83% udziałów w akcjach. Inne ważne zakupy EMC to RSA (bezpieczeństwo) oraz Pivotal (platformy chmurowe). Obecnie wszystkie te firmy należą do tzw. EMC Federation, czyli struktury dość luźno powiązanych biznesów mających znaczny poziom swobody decyzji dotyczących strategii rynkowej.

Dell jest również producentem pamięci masowych od czasu przejęcia firm EqualLogic i Compellent. Zakres oferowanych przez Dell macierzy częściowo pokrywa się z produktami EMC (VNX, VMax), ale Dell ma silniejszą pozycję w segmencie systemów klasy low-end, a EMC koncentruje się na rozwiązaniach przeznaczonych dla dużych korporacji i jest tu liderem na rynku.

„Wraz z przejęciem EMC Dell stanie się też znaczącym graczem na rynku systemów do zabezpieczania danych, gdzie dotąd nie mógł konkurować z rozwiązaniami takimi jak EMC Data Domain i Avamar” mówi Ashish Nadkarni, analityk z IDC.

Pod znakiem zapytania staje przyszłość VCE porozumienia VMware-Cisco-EMC w ramach którego firmy oferowały zintegrowane rozwiązania łączące pamięci masowe EMC, oprogramowanie wirtualizacyjne VMware oraz serwery i urządzenia sieciowe Cisco w jednolity system. „Można oczekiwać, że Cisco przestanie wkrótce dostarczać własne serwery jako element systemów VCE” przewiduje Ashish Nadkarni.

Największe przejęcia na rynku IT
firmy przejmująca-przejmowana
rok transakcji
wartość transakcji w mld USD
Dell – EMC 2015 67
HP - Compaq 2001 25
Facebook - WhatsApp 2014 19
HP - EDS 2008 13,9
Symantec - Veritas 2004 13,5
Google – Motorola Mobility 2011 12,5
Oracle - PeopleSoft 2005 10,3
HP - Autonomy 2011 10,3
Microsoft - Skype 2011 8,5
Oracle - BEA Systems 2008 8,5
Oracle - Sun Microsystems 2010 7,4
Microsoft - Nokia 2013 7,2
Aktualizacja: 13 października 2015 09:08

Zgodnie z porozumieniem dotyczącym transakcji udziałowcy EMC dostaną gotówkę oraz akcje firmy VMware, która będzie funkcjonowała jako niezależny podmiot pod kierownictwem Pata Gelsingera. Dell planuje jednak stopniowy wykup akcji VMware i zwiększenie finansowych udziałów w tej firmie.

VMware jest obecnie partnerem Cisco w zakresie produktów sieciowych. Pat Gelsinger przyznaje, że niektóre z wykorzystywanych rozwiązań mogą zostać zastąpione przez systemy wytwarzane przez Dell, ale sądzi, że współpraca z Cisco w zakresie rozwijania platform Vblock i innych systemów VCI (Virtualization Converged Infrastructure) będzie kontynuowana.

Można oczekiwać, że w przypadku systemów hiper-konwergentnych wykorzystanie technologii Della będzie się zwiększać, ale jeśli chodzi o urządzenia sieciowe to na chwilę obecną nie ma planów rezygnacji z wykorzystania rozwiązań oferowanych przez Cisco, zapewnia Pat Gelsinger.

Natomiast Joe Tucci, pełniący funkcję EMC CEO ustąpi ze stanowiska w połowie 2016 roku, gdy przejęcie zostanie zakończone. Przewiduje on, że będąca oddziałem EMC firma Pivotal stanie się w najbliższym czasie niezależną, notowaną na giełdzie, spółką publiczną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200