Dell: komputery z "czystym" systemem

Amerykański koncern Dell zaoferował nabywcom niektórych modeli jego komputerów stacjonarnych i przenośnych możliwość zdecydowania, czy oprócz systemu operacyjnego powinny się w nich znaleźć jakieś dodatkowe aplikacje. To reakcja na głosy użytkowników, narzekających na przeładowanie nowych komputerów wszelkiego rodzaju wersjami testowymi, demonstracyjnymi itp. najróżniejszych programów.

Przez ostatnie tygodnie Dell zbierał opinie użytkowników w tej sprawie za pośrednictwem serwisu internetowego IdeaStorm. Internauci narzekali w swoich postach, że oprócz systemu operacyjnego na nowych komputerach instalowanych jest wiele zupełnie niepotrzebnych im aplikacji - m.in. programy do zarządzania zdjęciami i multimediami, czy programy umożliwiające korzystanie z internetowych sklepów muzycznych. Owo oprogramowanie (nazywane 'bloatware') jest zwykle bezużyteczne i uciążliwe dla większości użytkowników - i to zarówno doświadczonych, jak i początkujących. Ci pierwsi tracą czas na odinstalowywanie owych aplikacji, zaś drudzy często nie wiedzą, że mogą je usunąć i przez lata tracą cenne "moce" swoich pecetów (wiele z takich aplikacji uruchamia się wraz z systemem i nieznacznie zmniejsza jego wydajność).

Przedstawiciele Della postanowili wysłuchać użytkowników - od poniedziałku osoby zamawiające komputery z serii Dimension, Inspiron oraz XPS będą mogły zaznaczyć w formularzu, że nie życzą sobie instalowania w "pececie" dodatkowych aplikacji. Standardowo oprócz systemu operacyjnego instalowane będą tylko trzy programy - wersja testowa antywirusa, Adobe Acrobat Reader oraz Google Toolbar.

"Od początku utworzenia IdeaStorm w serwisie wciąż powracał temat 'bloatware' - użytkownicy narzekali, że jest za dużo takich programów. Dlatego też postanowiliśmy dać im wybór" - tłumaczą przedstawiciele Della. Firma zapowiada też, że nabywcy nowych komputerów, którzy nie zdecydują się na zamówienie ich bez dodatkowego oprogramowania, będą mogli skorzystać ze specjalnej aplikacji, która pomoże im w szybkim odinstalowaniu wszelkich zbędnych programów, sprzedawanych wraz z nowymi "pecetami".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200