Dell inwestuje w Łodzi

Sean Corker, wiceprezes ds. produkcji Della na region EMEA oraz premier Jarosław Kaczyński i prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki podpisali umowę dotyczącą zakładu montującego komputery Dell, który powstanie na łódzkim Olechowie. Fabryka Della będzie dostarczać sprzęt dla krajów Europy Środkowo-Wschodniej, a także do Niemiec, Skandynawii, Hiszpanii i Włoch. Początkowo fabryka zatrudni 1000 osób, a w ciągu pięciu lat zatrudnienie ma się zwiększyć do 3000 osób. Wartość inwestycji sięgnie 200 mln euro. Co ciekawe, do łódzkiego zakładu wróci część z 400 polskich pracowników irlandzkiej fabryki.

Jedyna europejska fabryka Della w irlandzkim Limerick pracuje na pełnych obrotach. W związku z tym zapadła decyzja o uruchomieniu kolejnego zakładu, który ma sprostać popytowi z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Dzięki powstaniu fabryki w Polsce skrócić się mają czasy dostaw. Dell chce być bliżej rynków, które rozwijają się najdynamiczniej.

Już dwa lata temu przedstawiciele Della zapowiadali, że druga fabryka nie powstanie w Irlandii. W końcu zdecydowano się na Łódź, która rywalizowała m.in. z miastami w Czechach i na Słowacji. Irlandia pozostaje jednak nadal kluczowym zakładem w działalności Della na terenie Europy, dostarczając sprzęt przede wszystkim do Wlk. Brytanii. Jak wygląda praca w irlandzkiej fabryce - zobacz galerię ilustracji

Czy tak będzie wyglądać polska fabryka Della? (na zdjęciu zakład w irlandzkim Limerick)

Czy tak będzie wyglądać polska fabryka Della? (na zdjęciu zakład w irlandzkim Limerick)

O atrakcyjności Łodzi jako miejsca dla nowej fabryki Della zadecydowało, obok korzystnej lokalizacji logistycznej, dobre zaplecze akademickie tego regionu. Amerykański producent będzie szukał przede wszystkim absolwentów okolicznych uczelni. W polskiej fabryce Dell zatrudni pracowników do obsługi linii produkcyjnych komputerów desktop, notebooków, stacji roboczych i serwerów, a także inżynierów i personel kierowniczy średniego szczebla. Szczegółowa lista poszukiwanych specjalistów pojawi się w momencie rozpoczęcia rekrutacji.

Początkowo z linii produkcyjnych w Łodzi schodzić będą komputery desktop i notebooki Della, po roku pojawią się także produkty klasy Enterprise. Dell planuje także nawiązać współpracę z dostawcami podzespołów, którzy na miejscu uruchomią swoje oddziały.

Nowa fabryka Della

wartość inwestycji 200 mln euro

wartość inwestycji poddostawców 50 mln euro

docelowe zatrudnienie: 3 tys. osób

produkcja rusza jesienią 2007

W ciągu czterech lat (2002-2006) przychody Della w regionie EMEA wzrosły z 6,6 mld do 13 mld USD. W Polsce jest to ok. 445 mln zł. Według danych IDC, w ciągu ostatnich pięciu lat dostawy sprzętu tego producenta na rynku EMEA wzrosły o 138%.

Jest nowy prezes Dell Polska

Jak informowaliśmy w piątek, Dell mianował nowego dyrektora generalnego swojego lokalnego oddziału. Został nim Jacek Murawski, dotychczas związany z SAP AG. Nową funkcję oficjalnie obejmie na początku października. Po odejściu Romana Durki w 2005 r., przez wiele miesięcy Dell Polska nie miał "docelowego" dyrektora generalnego. Irlandczyk Patrick J. Dwyer pełnił funkcje prezesa spółki jedynie tymczasowo. Więcej: Dell Polska ma nowego szefa

W ubiegłym tygodniu Dell ogłosił ponadto plan restrukturyzacji pod nazwą Dell 2.0, który ma przynieść spółce poprawę wyników finansowych, które ostatnio były nieco słabsze. Więcej: Dell rozpoczyna restrukturyzację

Koncern Dell niedawno obchodził dwudziestolecie. Firma, założona przez Michaela Della, działa na rynku od 1984 roku. Specjalizuje się w produkcji komputerów stacjonarnych, notebooków, serwerów, a od kilku lat także drukarek. Od 2001 roku - m.in. według danych IDC i Gartnera - Dell znajduje się na czele rankingu największych producentów PC. Koncern zbudował swoją potęgę na strategii sprzedaży bezpośredniej.

Dell w skali globalnej zatrudnia kilkadziesiąt tysięcy osób, z czego ok. 17 tys. w regionie EMEA (Europa, Środkowy Wschód, Afryka). W Europie pierwszy oddział firmy powstał w Wielkiej Brytanii w 1987 roku. Obecnie Dell ma także centra w Niemczech (Frankfurt, Halle), fabrykę w Irlandii (Limerick) oraz duży ośrodek na Słowacji (Bratysława), gdzie działa m.in. centrum finansowe Della. Słowacja był największym konkurentem Polski, jeśli chodzi o lokalizacje nowej fabryki koncernu.

Inne zakłady produkcyjne Della znajdują się w Austin, Nashville i Winston Salem (Stany Zjednoczone), Penang (Malezja), Xiamen (Chiny) i Eldorado do Sul (Brazylia). Oprócz nowej fabryki w Lodzi, firma przygotowuje się do uruchomienia drugiego zakładu w Brazylii (Sao Paulo). Producent zapowiedział również kolejne inwestycje w Indiach.

W ostatnim roku obrachunkowym (zakończonym w lutym) Dell miał 55,9 mld USD przychodu z czego 23% pochodziło z działalności na regionie EMEA.

Zapraszamy także do przeczytania wywiadu, jakiego udzielił nam Paul Bell, wiceprezes Dell EMEA w dniu podpisania umowy dotyczącej fabryki w Łodzi - Jeszcze bliżej klientów


TOP 200