Dell i Fujitsu oferują serwery z intelowskim układem FPGA

Dell zdecydował się wprowadzić do serwerów linii PowerEdge przeznaczonych dla centrów danych (modele R640, R740 i R740XD) karty pełniące funkcję akceleratorów, w których znajdują się intelowskie układy FPGA (Field-Programmable Gate Array) noszące nazwę Arria 10 GX. Z podobną ofertą wyszła firma Fujitsu, oferując serwery Primergy RX2540 M4 wyposażone w taką samą kartę.

Układy Arria 10 GX zostały zaprojektowane z myślą o wspomaganiu pracy procesorów Xeon. Ich zaletą jest to, że mogą w znaczący sposób przyspieszyć prace aplikacji wykonujących specyficznego rodzaju obliczenia. Układ taki można bowiem po wyprodukowaniu konfigurować na różne sposoby. Wiedząc więc o tym, jakie aplikacje będzie obsługiwać dany serwer, układ można tak skonfigurować, aby dany system obliczeniowy miał jak największą moc obliczeniową.

I tak układ FPGA będzie zupełnie inaczej zaprogramowany wtedy, gdy serwer ma obsługiwać np. aplikacje analizujące duże porcje danych (analityka), a jeszcze inaczej, gdy użytkownik zamierza uruchamiać na serwerze aplikacje wykorzystujące technologie AI (sztuczna inteligencja) czy ML (maszynowe uczenie).

Zobacz również:

  • Trendy sieciowe w centrach danych do obserwacji w 2023 r.
  • Nowe, tanie laptopy dla uczniów, studentów i firm od Acera
  • Tym układem AMD zamierza podbić rynek superkomputerów

Układy tego typu nie cieszyły się w ostatnich latach popularnością, gdyż ich programowanie nie należy do najłatwiejszych zadań. Jednak w obszarze tym odnotowano znaczący postęp i producenci układów FPGA sprzedają je razem z narzędziami, dzięki którym można to w miarę szybko zrobić.

Serwery firm Fujitsu i Dell zawierające karty z układami Arria 10 GX mają certyfikaty zgodności z systemami operacyjnymi Red Hat Enterprise Linux 7.4 i CentOS 7.4.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200