Dell daje prawie miliard dolarów za firmę Compellent Technologies

Kierownictwo koncernu Dell złożyło opiewającą na ok. 960 mln USD ofertę zakupu firmy Compellent Technologies. Dzięki przejęciu amerykańskiego producenta zwirtualizowanych systemów składowania danych Dell zamierza umocnić własną pozycję na rynku rozwiązań korporacyjnych.

Amerykański koncern zamierza wykorzystać rozwiązania firmy Compellent Technologies m.in. to rozszerzenia własnej oferty zwirtualizowanych pamięci masowych. Według przedstawicieli amerykańskiej firmy systemy Compellent Technologies byłyby doskonałym uzupełnieniem dla oferty Dell w zakresie kompleksowych, korporacyjnych rozwiązań z zakresu składowania danych. Ma to być kolejny etap realizacji strategii rozwoju oferty amerykańskiego koncernu. We wrześniu br. przedstawiciele kierownictwa Dell zapowiadali, że firma zamierza umacniać pozycję na rynku rozwiązań dla centrów danych i narzędzi wirtualizacyjnych. Warto dodać, że w lipcu br. amerykański koncern kupił wyspecjalizowaną w systemach optymalizacji pamięci masowych firmę Oscarina Networks. Z kolei w listopadzie 2007 roku do oferty Dell dołączyły systemy linii EqualLogic.

Zdaniem analityków dzięki przejęciu firmy Compellent Technologies Dell będzie w stanie rozszerzyć ofertę m.in. o przeznaczone dla firm średniej wielkości systemy NAS oparte na infrastrukturze światłowodowej. Wybrane technologie Compellent Technologies mają być również wykorzystywane w kolejnych generacjach innych rozwiązań korporacyjnych Dell. Oferta złożona przez kierownictwo firmy Dell zakłada, że amerykański koncern zapłaci 27,75 USD za jedną akcję firmy Compellent Technologies. Jest to jednak stawka niższa od poniedziałkowej wyceny akcji amerykańskiej firmy. Warto dodać, że zgodnie z nieoficjalnymi informacjami warunki transakcji ustalone podczas wcześniejszych rozmów zakładały, że za jedną akcję Compellent Technologies firma Dell zapłaci 27,50 USD. Transakcja musi jeszcze zyskać aprobatę udziałowców obu spółek. Władze obu firm mają jednak nadzieję, że fuzja zostanie zamknięta w pierwszym kwartale przyszłego roku. Do tej pory firma Compellent Technologies działała wyłącznie za pośrednictwem partnerów handlowych. Przedstawiciele kierownictwa firmy Dell zapowiadają, że model ten pozostanie niezmieniony jeśli fuzja obu spółek dojdzie do skutku. Zapowiedziano również, że do czasu finalizacji transakcji Dell będzie jednym z dystrybutorów rozwiązań mniejszej spółki.

Warto dodać, że w kontekście fuzji z Compellent Technologies w gronie potencjalnych kontroferentów pojawia się m.in. firma Cisco. Jednak zdaniem analityków mało prawdopodobnym jest, aby oferta złożona przez władzę firmy Dell została przelicytowana przez innego giganta. Sytuacja taka miała miejsce w połowie roku, kiedy złożoną przez kierownictwo koncernu Dell ofertę na zakup firmy 3PAR kilkukrotnie przebiły władze koncernu HP. W efekcie to HP przejął firmę 3PAR, a ostateczna wartość transakcji była ponad dwukrotnie wyższa od pierwotnej oferty złożonej przez władze firmy Dell.

Czytaj też:

Gartner ostrzega przed powstającymi superdostawcami

IDC: rynek dyskowych pamięci masowych ma się dobrze

Którego producenta oprogramowania zechce kupić HP?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200