Dell będzie konkurował z polskimi integratorami

Przedstawiciele koncernu Dell poinformowali o zawarciu porozumienia w sprawie przejęcia amerykańskiej spółki Perot Systems. Oferta usług informatycznych zbudowana na bazie kompetencji amerykańskiej spółki ma być skierowana przede wszystkim dla firm z sektorów: ochrony zdrowia, administracji publicznej i finansów. Wartość transakcji to 3,9 mld USD. Usługi będą oferowane również w Polsce.

Amerykańska firma Perot Systems jest jednym z największych globalnych dostawców usług informatycznych dla służby zdrowia. Z działalności dla klientów z tego sektora pochodzi ok. 50 proc. przychodów spółki. Źródłem czwartej części obrotów Perot Systems są usługi dla organów administracji publicznej różnych krajów. Ubiegłoroczne przychody Perot Systems wyniosły ok. 2,78 mld USD. Firma posiada oddziały m.in. w Londynie, Niemczech, Szwajcarii, Rumunii oraz w Indiach i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Na mocy zawartego porozumienia Dell zapłaci 30 USD za jedną akcję Perot Systems. To o ponad 40 proc. więcej niż cena zamknięcia akcji na piątkowej sesji. Nowa oferta usługowa firmy Dell zostanie wprowadzona równolegle w skali globalnej. Kierownictwo koncernu spodziewa się, że zakup Perot Systems pozwoli na rozszerzenie oferty usług IT oraz wygenerowanie efektu synergii produktowej. "Dell dość dawno wszedł w usługi informatyczne, do tej pory były one jednak związane głównie ze sprzętem. Dzięki przejęciu firmy Perot Systems będziemy mogli zaoferować klientom szereg dodatkowych usług" - podkreśla Rafał Branowski, dyrektor marketingu w polskim oddziale Dell. Nowa oferta usług informatycznych Dell ma być skierowana przede wszystkim dla firm z sektorów: ochrony zdrowia, administracji publicznej i finansów. Zostanie wprowadzona równolegle w ramach całej globalnej organizacji koncernu Dell. Oznacza to, że za pośrednictwem firmy Dell usługi, stosunkowo mało znanej na polskim rynku firmy Perot Systems, będą dostępne również w Polsce. Szczegóły dotyczące nowej oferty usług informatycznych koncernu Dell zostaną najpewniej ujawnione w pierwszej połowie przyszłego roku. Fuzja obu firm ma zostać zamknięta do końca stycznia 2010 roku.

Oferta usług IT Della zbudowana na bazie kompetencji spółki Perot Systems ma być skierowana do fi rm z sektorów: ochrony zdrowia, administracji publicznej i finansów.

W wyniku planowanej fuzji firma Perot Systems ma stać się integralną częścią koncernu Dell. Na czele usługowego działu biznesowego Della stanie Peter Altabef, obecny prezes Perot Sysmtes. Z kolei Ross Perot Jr., dyrektor generalny spółki najprawdopodobniej dołączy do zarządu koncernu Dell. Nowa jednostka organizacyjna ma stanowić uzupełnienie dla utworzonych niedawno trzech działów biznesowych specjalizujących się w obsłudze klientów z sektora publicznego, małych i średnich firm oraz dużych organizacji międzynarodowych. Przedstawiciele koncernu Dell spodziewają się również, że dzięki fuzji możliwe będzie zmniejszenie kosztów działalności firmy Perot Systems o 6 do 8 procent. Dotychczas obie firmy dość blisko ze sobą współpracowały m.in. w zakresie usług integracyjnych i infrastrukturalnych. W ciągu ostatnich czterech kwartałów przychody firm Dell i Perot Systems z tytułu działalności usługowej wyniosły łącznie ponad 8 mld USD.

Zdaniem analityków przejęcie firmy Perot Systems rzeczywiście umocni pozycję koncernu Dell na rynku usług IT. Niezależnie od tego transakcja ta nie zapewni koncernowi równie mocnej pozycji, jaką dysponują m.in. firmy HP i IBM. Perot Systems jest postrzegany przez wiele osób jako mniejszy konkurent należącej do koncernu HP firmy EDS. Obie spółki łączy m.in. osoba założyciela. H. Ross Perot w 1988 roku sprzedał własne udziały w firmie EDS koncernowi General Motors i założył Perot Systems. HP kupił firmę EDS w maju ubiegłego roku za kwotę niemal 14 mld USD.

Przedstawiciele koncernu Dell już wcześniej zapowiadali, że w obliczu spadków na rynku komputerów osobistych strategia firmy będzie zakładać większą koncentrację na usługach IT i koncentrować się na dywersyfikacji oferty. Jasne deklaracje związane z planami rozwoju w drodze akwizycji składano m.in. w lipcu br. Przedstawiciele Della podkreślali wtedy, że rozszerzenie oferty o nowe rozwiązania aplikacyjne i usługi IT ma pozwoli m.in. na uzyskanie efektu synergii i przyczyni się do zwiększenia sprzedaży rozwiązań serwerowych. Równolegle Dell zamierza wejść na rynek rozwiązań mobilnych.

Warto dodać, że w ostatnim kwartale zysk netto koncernu Dell zwiększył się niemal dwukrotnie wobec wcześniejszego okresu i wyniósł niecałe 0,5 mld USD. W drugim kwartale obecnego roku rozliczeniowego obroty koncernu były jednak o 22 proc. niższe od wyniku za analogiczny okres poprzedniego roku.


TOP 200