Dell automatyzuje infrastrukturę i oferuje ją jako usługę

Dell EMC zbudował system hiperkonwergentny, do którego dodał zaawansowane mechanizmy automatyzacji. Tak powstał PowerOne, który ma uwolnić działy IT od żmudnych operacji ręcznego zarządzania infrastrukturą. Nie trzeba go od razu kupować. Można płacić za jego wykorzystanie, bo Dell Technologies chce cały swój sprzęt oferować także w modelu On Demand.

John Roese, CTO Dell Technologies odpowiedzialny za produkty i operacje w trakcie premiery PowerOne na konnferencji Dell Technologies Summit, Austin, listopad 2019 r.

PowerOne to system, który łączy w sobie modułowy serwer PowerEdge MX, pamięć PowerMax, rozwiązania sieciowe PowerSwitch i wirtualizację VMware. Do zarządzania tymi elementami (zintegrowanymi w rozwiązanie hiperkonwergentne poprzez PowerOne Fabric) służy PowerOne Controller, mechanizm, który automatyzuje tysiące czynności. To on czyni z PowerOne bardzo obiecujące rozwiązanie.

Automatyzacja uwolni IT od czynności technicznych

PowerOne powstał jako odpowiedź na wyzwania, jakie niosą olbrzymie i stale powiększające się zbiory danych, wymagające do składowania, przetwarzania i analizy coraz bardziej skomplikowanej infrastruktury. W trakcie premiery PowerOne Michael Dell obrazowo mówił o „tsunami danych”. „To tsunami danych niesie obietnicę postępu ludzkości, potężniejszą niż jakakolwiek inna siła w historii. Samo oddanie technologii w ręce ludzi już nie wystarczy. Największe możliwości niesie zaprzęgnięcie tych danych do pracy, aby pomóc jak największej liczbie ludzi” – z właściwą sobie charyzmą przekonywał szef Dell Technologies.

Zobacz również:

  • Wyeliminuj złożoność centrum danych przy pomocy hiperkonwergencji.
  • Na rynku serwerów chłodzonych cieczą pojawił się nowy gracz
Dell automatyzuje infrastrukturę i oferuje ją jako usługę

PowerOne wprowadza do architektury hiperkonwergentnej daleko posuniętą automatyzację.

Schodząc na ziemię, PowerOne ma uwolnić informatyków od zajmowania się infrastrukturą, aby mogli skupić się na tym, co ważne: na obliczeniach, aplikacjach, rozwoju nowych produktów. Tu z pomocą przychodzą im mechanizmy automatyzacji zarządzania infrastrukturą zawarte w PowerOne Controller, który de facto spełnia funkcję silnika automatyzacji. Wykorzystuje architekturę mikrousług Kubernetes i narzędzia Ansible, które usprawniają zarządzanie infrastrukturą, aby zautomatyzować konfigurowanie i udostępnianie komponentów oraz zarządzanie cyklem ich życia. PowerOne Controller zawiera trzy części składowe:

  1. Launch Assist – narzędzie do minimum zmniejszające zadania związane z konfiguracją i przydzielaniem serwerów, pamięci, zasobów sieciowych. Dell EMC w oparciu o wyniki swoich testów obiecuje, że dzięki automatyzacji można osiągnąć 98-proc. redukcję tych czynności.
  2. Lifecycle Assist poprzez automatyzację aktualizacji i weryfikację stanu systemów modułowych uprasza codzienne operacje i zarządzanie całym cyklem wykorzystania infrastruktury.
  3. Expansion Assist ułatwia skalowanie infrastruktury (rozbudowę, usuwanie, ponowne przydzielanie zasobów) tak, aby na bieżąco odpowiadać potrzebom działów operacyjnych przedsiębiorstwa. Rozbudowa mocy obliczeniowej czy przydziału pamięci ogranicza się do przeciągnięcia na ekranie odpowiedniego modułu, bez konieczności konfigurowania czegokolwiek przez informatyka.

Ciekawym rozwiązaniem w PowerOne jest pojedynczy interfejs programowania aplikacji (API) na poziomie systemu. Może go użyć np. do obsługi portali usługowych i zastąpić ręczne procesy w IT rozwiązaniami programowalnymi, albo zdjąć z użytkowników konieczność logowania się do oddzielnych systemów do zarządzania komponentami poprzez wykorzystanie infrastruktury w formie kodu. Za pomocą PowerOne można także łatwo tworzyć gotowe do pracy klastry VMware.

PowerOne może wykorzystywać pełny zakres rozwiązań PowerProtect zapewniających ochronę danych w dynamicznych środowiskach, w których następuje szybki przyrost danych i zmieniają się reguły zarządzania. W ten sposób można zbudować bezpieczną pamięć dla środowisk chmurowych. PowerOne może także ułatwić migrację do chmury hybrydowej, łącząc potencjał infrastruktury Dell EMC z oprogramowaniem chmury VMware.

Wprowadzenie tak daleko posuniętej automatyzacji potęguje korzyści związane z wykorzystania architektury hiperkonwergentnej, której PowerOne jest przykładem. Systemy hiperkonwergente integrują wirtualizowane serwery, pamięci i urządzenia sieciowe w spójny system, zarządzany programowo, co znakomicie upraszcza obsługę. Dodanie głębokiej automatyzacji ogranicza czynności związane z instalacją, konfiguracją i utrzymaniem infrastruktury do minimum.

Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies Polska: PowerOne zmienia myślenie o infrastrukturze IT

Chmurowa elastyczność dzięki usługom infrastrukturalnym

Wraz z wprowadzeniem na rynek PowerOne Dell poinformował o uruchomieniu programu Dell Technologies On Demand, gdzie klient płaci za faktyczne wykorzystanie infrastruktury lub za korzystanie z niej w formie usługi. Pozornie PowerOne i On Demand mają ze sobą niewiele wspólnego (oczywiście PowerOne jest dostępny w formie On Demand), jednak sprzęt jako usługa może prowadzić do tego samego celu: poprzez ograniczenie czynności związanych z zarządzaniem infrastrukturą pozwoli pracownikom IT skoncentrować się na tym, co ma faktyczną wartość dla organizacji.

Oferta On Demand zapewnia środowiskom IT elastyczność chmury, czyli możliwość jej dowolnej rozbudowy, z drugiej strony natomiast poziom kontroli, wydajność i przewidywalność typowe dla instancji lokalnych.

„Środowiska wielochmurowe są już rzeczywistością i będą rosły. To oznacza, że klienci będą potrzebować infrastruktury dostępnej na żądanie, działającej spójnie i przewidywalnie we wszystkich ich instancjach chmurowych, w centrach przetwarzania danych oraz na brzegu sieci” ― stwierdził Jeff Clarke, wiceprezes, Dell Technologies. „Oferta Dell Technologies On Demand umożliwia przedsiębiorstwom planowanie i wdrażanie całych środowisk IT oraz zarządzanie nimi. Każdy klient może wybrać sposób, w jaki będzie korzystał z rozwiązań i za nie płacił, oraz elastycznie rozszerzać swoje środowisko w miarę rosnących potrzeb”.

Firmy decydujące się na skorzystanie z modelu On Demand mają do wyboru kilka elastycznych opcji użytkowania, obejmujących wdrożenie, globalne wsparcie, usługi zarządzane. Można je łączyć z różnymi sposobami opłat.

Sprzedaż użytkowania infrastruktury nie jest dla Della niczym nowym, ale Dell Technologies On Demand przenosi ofertę usługową na wyższy poziom. Dell tym samym spełnia na oczekiwania klientów, którzy zamiast kupować infrastrukturę na własność coraz częściej korzystają z usług IaaS takich jak AWS czy Azure i jednocześnie odpowiada konkurencji, zwłaszcza HPE, który zapowiada, że jego program Greenlake w ciągu dwóch lat obejmie całą ofertę infrastrukturalną firmy.

Wyróżnikiem Dell Technologies On Demand ma być objęcie programem nie tylko pełnego portfolio produktów firmy, w tym serwerów, macierzy, infrastruktury sieciowej, a nawet pecetów i mechanizmów ochrony danych, ale także złożonych rozwiązań architektury chmurowej, obejmujących pełne środowiska VMware, Dell Technologies Cloud czy Unified Workspace. Kluczowe znaczenie będzie zapewne miała głęboka integracja technologii VMware w obrębie programu On Demand, bo z rynkowego punktu widzenia zapewni firmie ogromną przewagę w instancjach hybrydowych i łączących wykorzystanie różnych chmur.

Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies Polska: Klienci chcą płacić za to, czego faktycznie używają
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200