Dell PowerEdge 1850 i 2850

Nowe dwuprocesorowe serwery z procesorami Xeon Nocona zastąpią z czasem w ofercie firmy Dell serwery PowerEdge 1750 i 2650.

Nowe dwuprocesorowe serwery z procesorami Xeon Nocona zastąpią z czasem w ofercie firmy Dell serwery PowerEdge 1750 i 2650.

Nowe układy Xeon instalowane w serwerach PowerEdge 1850 i 2850 to nie tylko wsparcie dla technologii EM64T, ale szybszy zegar, większa pamięć buforowa i szybsza magistrala. Warto też zwrócić uwagę na fakt, że chipset Intel E7520, który Intel wprowadził na rynek razem z procesorem Nocona (instalowany w obu serwerach), jest pierwszą serwerową infrastrukturą wspierającą magistralę PCI-Express.

PowerEdge 2850

Serwer PowerEdge 2850 ma wysokość 2U i zawiera kieszenie na sześć dysków (serwer PowerEdge 1850 ma wysokość 1U i dysponuje dwoma dyskami oraz dwoma gniazdami PCI).

Dell wprowadził technologię PCI-Express do obu serwerów, chociaż nie oferuje na razie kart obsługujących tę technologię. Użytkownik serwera PowerEdge 2850 ma do dyspozycji trzy gniazda rozszerzeń i do wyboru następujące konfiguracje: trzy karty PCI-X (64 bity/133 MHz) lub dwie karty PCI Express (1 x 4 i 1 x 8) i jedną kartę PCI-X (64 bity/100 MHz).

Serwer PowerEdge 2850 ma konstrukcję podobną do konwencjonalnych serwerów 2U opartych na procesorach intelowskich, produkowanych przez firmę Dell. Serwer jest wyposażony w panel LCD (diagnostyka), który pojawił się pierwszy raz kilka lat temu w serwerze PowerEdge 2450. W serwerze można zainstalować do 16 GB pamięci RAM (400 MHz DDR2 RAM).

W serwerze można instalować do sześciu dysków Ultra320 SCSI. Użytkownicy mają do wyboru następujące kontrolery: PERC 4e/Di, PERC 4/DC lub PERC 4e/Dc (oraz napęd dyskietek i stację CD-ROM). Pod tym względem (sześć dysków twardych) rozwiązanie firmy Dell jest lepsze od niejednego serwera 2U oferowanego przez konkurencję.

Dell instaluje na płycie głównej serwera dwa porty Gigabit Ethernet. Dostępność jest silną stroną serwera, dzięki obecności zapasowego zasilacza i zapasowych wentylatorów (z możliwością wymiany na gorąco). W środku serwera znajdują się cztery wentylatory. Gdy jeden z wentylatorów ulega uszkodzeniu, pozostałe zwiększają obroty, tak iż serwer nie przegrzewa się. W tym samym czasie informacja o awarii wentylatora jest wysyłana automatycznie do panelu kontrolnego LCD oraz do oprogramowania OpenManage. Wentylator można wtedy wymienić na inny, nie przerywając pracy serwera.

<hr size=1 noshade>Dell PowerEdge 2850

Dell PowerEdge 1850 i 2850

Dell PowerEdge 2850

Krótka charakterystyka: Wydajny następca serwera PowerEdge 2650. Serwer o wysokości 2U wyposażony w procesory Nocona, dysponujący trzema gniazdami rozszerzeń, w którym można zainstalować aż 6 dysków twardych. Silne opcje zarządzania. Solidny system obliczeniowy, jednak - poza procesorami najnowszej generacji - nie oferuje czegoś wyjątkowego.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows Server 2003 Standard Edition, Windows Server 2003 Enterprise Edition, Red Hat Linux Enterprise v2.1, Red Hat Linux Enterprise v3, Red Hat Linux Enterprise v3 Advanced Server EM64T, Novell NetWare 5.1 i 6.5.

Cena: 11 466 zł brutto (w konfiguracji: jeden procesor Xeon 2,8 GHz, 1 GB pamięci RAM, jeden dysk twardy SCSI).

<hr size=1 noshade>

PowerEdge 1850

Biorąc pod uwagę oprogramowanie i sterowniki, serwery PowerEdge 1850 i 2850 są takie same.

Użytkownik serwera PowerEdge 1850 ma do dyspozycji dwa gniazda rozszerzeń i do wyboru następujące konfiguracje: dwie karty PCI-X (jedna 64 bity/133 MHz, druga 64 bity/100 MHz) lub dwie karty PCI-Express (1 x 4 i 1 x 8).

Inaczej niż serwer PowerEdge 2850, serwer PowerEdge 1850 nie posiada z przodu panela LCD (szkoda, ponieważ utrudnia to zadanie kontrolowania serwera). Z tyłu serwera znajdują się konektory. Są one umieszczone tak blisko siebie, że odłączanie i przyłączanie kabli, szczególnie w szafie zapełnionej w stu procentach serwerami, przysparza kłopotu.

Firmie należą się słowa uznania za umieszczenie w serwerze o wysokości 1U dwóch zasilaczy (wspierających na dodatek opcję wymiany na gorąco).

<hr size=1 noshade>Dell PowerEdge 1850

Dell PowerEdge 1850 i 2850

Dell PowerEdge 1850

Krótka charakterystyka: Podstawowe zalety tego niskoprofilowego serwera to duża wydajność (dwa procesory Nocona) i zaawansowane opcje zarządzania. Serwer dysponuje układami CPU kolejnej generacji, więc pracuje wyjątkowo szybko.

Obsługiwane systemy operacyjne: Windows Server 2003 Standard Edition, Windows Server 2003 Enterprise Edition, Red Hat Linux Enterprise v2.1, Red Hat Linux Enterprise v3, Red Hat Linux Enterprise v3 Advanced Server EM64T, Novell NetWare 5.1 i 6.5.

Cena: 9762 zł brutto (w konfiguracji: jeden procesor Xeon 2,8 GHz, 512 MB pamięci RAM, jeden dysk twardy 36 GB SCSI).<hr size=1 noshade>

Zarządzanie

Dell PowerEdge 1850 i 2850

Porównanie serwerów PowerEdge 1850 i 2850

Dell przykładał zawsze dużą wagę do zarządzania. Nie inaczej jest w przypadku prezentowanych serwerów, w których można instalować kartę zarządzania DRAC 4/I (czwarta generacja kontrolera Dell Remote Access Controller). Karta dysponuje własnym portem Fast Ethernet, co pozwala zarządzać serwerem w trybie poza pasmem.

Dostęp do karty można też uzyskiwać lokalnie, przez port szeregowy. Karta DRAC wspiera opcję przekierowywania konsoli (opartą na technologii Java), co ułatwia zadanie zdalnego kontrolowania serwera. Używając zdalnej konsoli zarządzania, administrator może kontrolować proces rozruchu serwera i monitorować błędy systemu BIOS. Karta obsługuje też pułapki SNMP i może się komunikować z zewnętrznymi programami zarządzającymi systemami komputerowymi.

DRAC obsługuje zarządzanie oparte na poleceniu Telnet, ale nie wspiera niestety protokółu SSH (szyfrowany Telnet). Dla tych administratorów, którzy wolą zarządzać serwerami za pomocą pojedynczych poleceń, jest to pewne utrudnienie.

Dell modyfikuje cały czas karty DRAC i oprogramowanie OpenManage. Przykład - dostępny obecnie system zarządzania potrafi już np. wirtualizować dyski, co ułatwia zadanie zdalnego instalowania oprogramowania ze stacji CD-ROM dołączonej do stacji roboczej. System zarządzania zastosowany przez Dell oferuje zasadniczo te same opcje, jakie spotkamy w podobnym rozwiązaniu firmy HP (mowa o systemie zarządzania Integrated Lights-Out i serwerach ProLiant).

Różne zastosowania

Istnieją dwa sposoby wykorzystania nowych dwuprocesorowych serwerów PowerEdge/Nocona. Pierwszy - serwery można traktować jako prostą kontynuację rozwoju 32-bitowego środowiska obliczeniowego. Będzie to dalej to samo środowisko, z tym iż oferujące dużo większe moce obliczeniowe. Drugi - serwery wprowadzają nową jakość, dzięki możliwości uruchamiania 64-bitowych aplikacji (na razie tylko linuksowych). Możemy też skorzystać z usług nowatorskiej technologii, jaką jest magistrala danych PCI-Express.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200