Dell EMC i Cisco popracują razem dalej nad konwergentnymi infrastrukturami IT

Obie firmy ogłosiły, że zamierzają pracować razem przez co najmniej kilka najbliższych lat na rozwiązaniami klasy CI (Converged Infrastructure; infrastruktury konwergentne).

Firmy zdecydowały się na taki krok pomimo tego, że takie infrastruktury IT nie spełniły jak dotąd pokładanych w nich nadziei i cieszą się w ostatnich latach mniejszym zainteresowaniem niż to pierwotnie przewidywano.

Wiadomość o tym, że obie firmy podjęły taką decyzję, umieścił niedawno na swoim firmowy blogu Pete Manca, pełniący w korporacji Dell EMC funkcję starszego wiceprezesa ds. Inżynierii.

Zobacz również:

Pete Manca napisał, że obie firmy skoncentrują swoją uwagę się przede wszystkim na produktach linii Dell EMC VxBlock. Pierwszy produkt tej linii pojawił się na rynku w 2009 roku. Było to wspólne przedsięwzięcie „joint venture” firm EMC i Cisco, w ramach którego opracowano platformę noszącą nazwę VCE (Virtual Computing Environment).

EMC wykupiło następnie udziały Cisco w tym przedsięwzięciu, zanim w następnych latach został przejęte przez Dell. Marka VCE znikła po jakimś czasie z rynku ustępując miejsca nowszym rozwiązaniom, takim jak VxBlock, VxRail i VxRack. Ostatecznie próbę czasu przetrwało jedno rozwiązanie noszące nazwę VxBlock 1000.

I na koniec należy wyjaśnić jedną sprawę, która dla mniej zorientowanych osób nie jest do końca jasna. Chodzi o dwie infrastruktury IT, które są niekiedy mylone: CI i HCI (infrastruktura konwergentna i infrastruktura hiperkonwergentna).

Są to dwie różne infrastruktury. Pierwsza (CI) bazuje rozwiązaniach – czy może lepiej blokach - sprzętowych, podczas gdy infrastruktura HCI to rozwiązanie typu „software-defined” (definiowane przez oprogramowanie) charakteryzujące się tym, że jest dużo bardziej elastyczne i wysoce skalowalne, czego nie można powiedzieć o infrastrukturach CI.


TOP 200