Dell Computer zwolni 1,7 tys. pracowników

Zwolnienia będą dotyczyć głównie osób zatrudnionych w centrali firmy w Teksasie. Firma podała też wyniki finansowe za zakończony na początku lutego IV kw. obrachunkowy. Choć nie są one najgorsze, to - zdaniem szefa Della - odzwierciedlają znaczne zmniejszenie zapotrzebowania rynku na systemy komputerowe.

Dell Computer zredukuje 1,7 tys. etatów w związku z wprowadzanymi w firmie oszczędnościami. Jego przedstawiciele uzasadniają, że decyzja ta została podyktowana osłabieniem wzrostu światowej gospodarki i zauważalnym spadkiem zapotrzebowania na systemy komputerowe. Jest to pierwszy przypadek redukcji zatrudnienia w historii tej firmy.

"Redukcja wydatków operacyjnych pozwoli nam utrzymać pozycję lidera na rynku. Jest to nasza odpowiedź na posunięcia konkurencji, która już wcześniej zredukowała koszty" - tłumaczy Mike Maher, rzecznik Della. Dodał też, że firma nie planuje dalszych zwolnień.

Zobacz również:

  • Polska jest dobrze przygotowana na pracę zdalną
  • USA deklasują Chiny na rynku układów scalonych
  • Blisko 1/4 Polaków chciałaby pracować w firmie międzynarodowej

Zwolnienia mają dotyczyć głównie pracowników administracyjnych, marketingu i wsparcia produktowego z centrali firmy w Teksasie. Redukcja po części jest także związana z niedawną reorganizacją kilku działów Della - dodają przedstawiciele firmy.

Pogłoski o planowanych zwolnieniach w Dellu krążyły już od kilku tygodni. Tydzień temu dziennik The Wall Street Journal przewidywał, że zwolnienia obejmą ok. 4 tys. osób.

W Teksasie firma dotychczas zatrudniała ok. 22 tys. osób. Liczba pracowników firmy na całym świecie wynosiła ok. 40,2 tys. Zapowiedziane zwolnienia będą zatem dotyczyć ok. 4% ogólnej liczby zatrudnionych.

Zapowiedź redukcji została ogłoszona zaledwie kilka godzin przed tym, jak firma ujawniła wyniki finansowe za IV kwartał roku finansowego 2001. Wcześniej ostrzegała już inwestorów, że będą one niższe o ok. 33% od wstępnych założeń.

W zakończonym 2 lutego IV kw. roku finansowego 2001 firma odnotowała zysk netto w wysokości 508 mln USD, czyli o 16% więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej (436 mln USD). Przychód firmy wzrósł natomiast o 28% i wyniósł 8,7 mld USD (6,8 mld USD). W całym roku finansowym firma uzyskała sprzedaż w wysokości 31,9 mld USD (25,3 mld USD), a zysk netto osiągnął poziom 2,3 mld USD (1,9 mld USD)

Choć wyniki te nie są najgorsze, to Michael Dell, szef firmy, podkreślił, że ogólne zapotrzebowanie na komputery "było o wiele mniejsze niż ktokolwiek mógł przewidywać na początku IV kwartału".

***

Dell Computer przygotowuje się do zwolnień

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200