Deklaracje z pamięci

Na rynek systemów pamięci masowych i sieci SAN wchodzi właśnie kolejna fala nowości. Będzie elastyczniej, wygodniej, bezpieczniej oraz oczywiście szybciej.

Na rynek systemów pamięci masowych i sieci SAN wchodzi właśnie kolejna fala nowości. Będzie elastyczniej, wygodniej, bezpieczniej oraz oczywiście szybciej.

IBM będzie najprawdopodobniej pierwszym z dużych dostawców pamięci masowych, który wprowadzi do sprzedaży urządzenia wyposażone w interfejsy Fibre Channel o przepustowości 4 Gb/s. Równolegle na rynek trafiają produkty wirtualizacyjne, jak router SAN EMC Invista, czy odświeżona macierz StorEdge 6920 z systemem operacyjnym Unity 3.0.

Z dwóch na cztery

Pamięć IBM DS4800, której premiera ma się odbyć 17 czerwca, jest wyposażona w kontrolery Engenio 6998 i jej oprogramowanie zarządzające SANtricity. Będzie to najwydajniejsze urządzenie rodziny pamięci masowych klasy wyższej DS4000. Jednocześnie IBM zamierza wycofać z oferty urządzenia DS4400 (1 Gb/s), będzie natomiast kontynuować sprzedaż modeli DS4500 z interfejsami 2 Gb/s.

DS4800 zawiera dwa kontrolery Engenio wyposażone w 8 zewnętrznych portów FC 4 Gb/s każdy oraz 8 interfejsów o takiej samej przepustowości do podłączania napędów dyskowych (FC-AL). Maksymalna pojemność macierzy wynosi 67 TB (terabajtów), a jej katalogowe ceny zaczynają się od 54 tys. USD.

Powstaje pytanie, czy rynek jest już gotowy na przyjęcie tego typu systemów. Efektywne wykorzystanie pasma 4 Gb/s jest możliwe, ale przede wszystkim na pętlach FC-AL, do których podłączane są dyski (dyski z interfejsami 4 Gb/s IBM zaoferuje pod koniec br.). Podwojenie pasma oznacza, że do każdej pętli można podłączyć dwukrotnie więcej dysków i jest to najważniejszy parametr związany z wydajnością macierzy.

Jeśli chodzi o zewnętrzne porty 4 Gb/s, wydajność jest ograniczona wydajnością sieci SAN, do której macierz będzie podłączona. IBM odpowiada, że ma już w ofercie przełączniki SAN z interfejsami 4 Gb/s (opracowane przez Brocade i sprzedawane przez IBM na zasadach OEM) - w najbliższych miesiącach wprowadzi do oferty tego typu kontrolery HBA.

Urządzenia 4 Gb/s dostępne będą także w segmencie rozwiązań klasy średniej i to już wkrótce. Emulex zamierza wprowadzić kontrolery HBA w lecie br., QLogic zapowiada ich premierę na wrzesień, a już teraz oferuje przełączniki 4 Gb/s, które, jak głoszą plotki, zamierza licencjonować od niego Cisco. Oprócz tego na rynku są też już dostępne lub będą w najbliższym czasie urządzenia sieciowe z portami 4 Gb/s oferowane m.in. przez Engenio, Brocade, Emulex i QLogic.

Producenci dysków planują wprowadzenie napędów z interfejsami 4 Gb/s dopiero pod koniec br. lub na początku 2006 r., dlatego EMC i HP nie spieszą się z ogłaszaniem nowych produktów, choć z pewnością nad nimi pracują.

Archiwum na diecie

EMC zaprezentowała Centera Light - wersję systemu trwałej archiwizacji danych przeznaczoną dla małych i średnich firm. Urządzenia mają pojemność 2,2 TB (ok. dwukrotnie mniej, niż dotychczas oferowane systemy Centera dla dużych firm) i można je łączyć w zestawy składające się z maksymalnie 4 węzłów. Najważniejsza zmiana wprowadzona w nowych modelach EMC Centera dotyczy modyfikacji dostępu - wszystkie 4 węzły mogą być niezależnie wykorzystywane do zapisu danych, podczas gdy poprzednie modele Centera wymagały przynajmniej dwóch interfejsów do serwera aplikacyjnego.

Nowa EMC Centera ma niższą niż dotąd cenę, ale wciąż nie jest urządzeniem tanim - za 4-modułowy system trzeba zapłacić ok. 100 tys. USD. Oprócz tego użytkownik musi się liczyć z dodatkowymi kosztami zakupu licencji na kompatybilne z urządzeniami oprogramowanie do archiwizacji, np. oferowane przez EMC pakiety DiskXtender czy EmailXtender. Dla porównania, StorageTek oferuje podobnej klasy pamięci (opracowane przez firmę Permabit) o pojemności 2,3 TB za 75 000 USD. Za ok. 100 tys. można nabyć system archiwizacyjny HP RISS o pojemności 1,7 TB, zapewniający jednak znacznie lepsze możliwości skalowania niż Centera.

A gdy o HP mowa, firma zaprezentowała ostatnio nową rodzinę średniej klasy systemów pamięci masowej EVA 4000, 6000 i 8000, które zastępują dotychczas oferowane modele EVA 3000 i 5000. Wszystkie urządzenia są wyposażone w dwa kontrolery oraz cztery (EVA 4000 i 6000) lub osiem (EVA 8000) zewnętrznych portów FC 2 Gb/s.

Nowe modele będą mogły pod koniec tego roku zostać wyposażone w interfejsy o przepustowości 4 Gb/s. Ceny macierzy zaczynają się od 124 000 USD (EVA 4000 o pojemności 3,5 TB), 221 000 USD (EVA 6000, 6,7 TB) i 409 000 USD (EVA 8000, 14 TB).

Wraz z macierzami HP oferuje nowe wersje aplikacji zarządczych Command View oraz narzędzi do obsługi procesu tworzenia kopii zapasowych danych Business Copy.

Bez wchodzenia w drogę

Technologie wirtualizacji pamięci masowych nie są nowością, ale ostatnio na rynku pojawiło przynajmniej kilka nowych interesujących rozwiązań oferowanych przez czołowych producentów, jak Hitachi TagmaStore lub IBM SAN Volume Controller. Do firm tych dołączyła też EMC, wprowadzając Invista - router SAN z funkcjami wirtualizacji, mogący współpracować z przełącznikami FC firm: Brocade i Cisco, a w najbliższej przyszłości również McData.

Kluczową cechą routera Invista jest działanie w trybie out-of-band. Oznacza to, że router nie uczestniczy w ruchu danych, lecz jest elementem logicznym, zarządzającym konfiguracją przełączników Fibre Channel. To zasadnicza różnica w stosunku do rozwiązań wirtualizacyjnych oferowanych przez IBM oferowanych jako aktywne elementy sieci SAN działające w trybie in-band. Wydaje się też, że jest to podejście pozwalające na lepsze skalowanie niż umieszczanie kart kontrolerów wirtualizacyjnych na poszczególnych przełącznikach. Invista zapewnia jednocześnie trzy korzyści: scentralizowaną kontrolę konfiguracji, wydajność oraz dużą skalowalność.

Oprogramowanie umożliwia m.in. przenoszenie lub migrację logicznych zasobów danych między różnymi urządzeniami bez przerywania pracy korzystającej z nich aplikacji - funkcja użyteczna w sytuacji, gdy firma chce wdrożyć nową macierz lub tymczasowo wyłączyć macierz w celach serwisowych. Oprócz tego Invista zawiera narzędzia do klonowania danych, tworzenia drugiej zwierciadlanej i na bieżąco uaktualnianej kopii, tworzenia nowych wirtualnych wolumenów oraz dynamicznej ich konfiguracji. Jednym z zastosowań nowych urządzeń ma być zabezpieczanie wysp SAN lub kilku połączonych sieci SAN przed propagacją błędów konfiguracyjnych.

Postęp na średnio

Sun Microsystems stara się odbudować pozycję na rynku pamięci masowych, oferując rozwiązania klasy średniej zawierające funkcje zarezerwowane dotychczas dla urządzeń dla najbardziej wymagających klientów. Odświeżona macierz 6920 zawiera Unity 3.0 - nową wersję systemu operacyjnego, która oprócz wirtualizacji zasobów własnych i obcych umożliwia konkatenację wolumenów wewnętrznych z wolumenami zdefiniowanymi na macierzach innych producentów. Oferuje także zdalną replikację z możliwością automatycznego udostępniania zdalnych wolumenów jako lokalnych, a także funkcję automatycznej resynchronizacji po zażegnaniu problemów w lokalizacji podstawowej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200