Defeneder (Microsoft) przegrywa z oprogramowaniem antywirusowym innych firm

Security Essentials (Microsoft) jest dalej jednym z najbardziej popularnych, antywirusowych programów klasy konsumenckiej. Jednak najnowsze badanie firmy OPSWAT pokazuje, że Defender (program antywirusowy opracowany razem z systemem Windows 8) jest przez użytkowników zastępowany podobnymi narzędziami oferowanymi przez niezależnych producentów oprogramowania.

Firma przeprowadziła badanie Security Score, prezentując wyniki w trzech kategoriach: najpopularniejsi dostawcy oprogramowania antywirusowego (ogólnie) i cieszące się największym wzięciem konkretne programy antywirusowe, które oferują opcję ochrony komputera w czasie rzeczywistym.

W pierwszej kategorii (najpopularniejsi dostawcy oprogramowania antywirusowego) prym wiodą firmy Microsoft (25,8%, ze swoimi produktami Security Essentials i Windows Defender) oraz Avast (23,6%). Kolejne miejsca z wynikami poniżej 10%) zajęły firmy AVG, Symantec, Eset, Avira i Kaspersky.

Zobacz również:

  • IDC CIO Summit – potencjał drzemiący w algorytmach
  • Domyślne zabezpieczenia w Windows - jaką ochronę gwarantują?
  • Asystent AI Copilot wkroczył do platformy Azure SQL Database

W drugiej kategorii (cieszące się największym wzięciem konkretne programy antywirusowe) pierwsze miejsce zajęło oprogramowanie Free Antivirus firmy Avast (19,5%). Na kolejnych miejscach uplasowały się dwa produkty firmy Microsoft: MSE (18,3%) i Windows Defender (7,7%).

Bardzo ciekawe wyniki uzyskano w trzeciej kategorii (cieszące się największym wzięciem konkretne programy antywirusowe, które potrafią chronić komputer w czasie rzeczywistym). Okazało się, że dwie trzecie użytkowników komputerów Windows 8, pomimo tego iż ma do dyspozycji program antywirusowy Defender, do ochrony komputera w czasie rzeczywistym instaluje dodatkowe oprogramowanie, oferowane przez inną niż Microsoft firmę. OPSWAT wysuwa z tego wniosek, że użytkownicy systemu Windows 8 nie są do końca przekonani, że oprogramowanie Defender jest w stanie zapewnić ich komputerom wystarczająca ochronę w czasie rzeczywistym

OPSWAT przeprowadził też badania dotyczące chmurowych rozwiązań do wykonywania kopii zapasowych danych. Pierwsze miejsce zajmuje usługa Drive firmy Google (22,5%), drugie Dropbox (19,5%), a trzecie SkyDrive (Microsoft; 15,4%). Pierwsza dziesiątka producentów tego typu usług opanowała 83% tego rynku, co oznacza, że jest to już dobrze spenetrowany obszar i nowicjusze nie mają raczej żadnych szans, aby wyskoczyć z jakąś nowością i uszczknąć coś dla siebie na tym rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200