DeepMind: sztuczna inteligencja pisze kod lepiej niż programiści

DeepMind AlphaCode plasuje się w czołówce 54% najlepszych na świecie programistów. Ale to nie jest człowiek, lecz sztuczna inteligencja.

AI pisze kod lepszy niż ten napisany przez człowieka / Fot. Hitesh Choudhary, Unsplash.com

AI pisze kod lepszy niż ten napisany przez człowieka / Fot. Hitesh Choudhary, Unsplash.com

Firma DeepMind, zajmująca się rozwojem sztucznej inteligencji, opracowała nowy silnik kodujący. Jest on w stanie przewyższyć umiejętnościami i jakością wielu programistów. Nazywa się AlphaCode.

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

Zobacz również:

Jak czytamy w dokumentacji, AlphaCode jest w stanie pisać programy komputerowe "na poziomie konkurencyjnym i plasuje się wśród 54% najlepszych ludzi-programistów". Wydajność modelu AI została oceniona za pomocą dziesięciu wyzwań hostowanych na Codeforces, platformie, która przyciąga programistów chcących sprawdzić swoje umiejętności i wiedzę. Codeforces pozwala na rywalizowanie z innymi w celu rozwiązywania specjalistycznych problemów.

Wyzwania serwowane przez Codeforces nie są typowymi zadaniami, z jakimi mierzą się programiści na co dzień w pracy. Ciągle jednak wymagają umiejętności kreatywnego rozwiązywania problemów i są doskonałym wyznacznikiem tego, jak dobre umiejętności ma dany programista.

AlphaCode to pierwszy w historii system AI zdolny do konkurowania z ludźmi w tego typu wyzwaniach.

DeepMind AlphaCode

DeepMind to firma, która została przejęta przez Google w 2014 r. Od dawna jest to jeden z liderów w rozwoju sztucznej inteligencji.

To wlaśnie specjaliści z DeepMind stworzyli AlphaGo, czyli AI, która stała się pierwszym w historii programem komputerowym, który pokonał człowieka w chińskiej grze Go.

Działalność badawczo-rozwojowa DeepMind obejmuje wiele obszarów, w których AI mogłaby zostać wdrożona. Teraz, dzięki AlphaCode, wydaje się, że firma znalazła nowe, dobrze zapowiadające się możliwości.

Zobacz: JPG to PDF

AlphaCode przeszedł bardzo dokładne "szkolenie" na dużej puli kodu open source z GitHub. Następnie AI została jeszcze odpowiednio dostrojona za pomocą danych zebranych z różnego rodzaju konkursów programistycznych - krok ten autorzy opisali jako "kluczowy dla uzyskania odpowiedniej wydajności".

Choć wielu ludzi ciągle przewyższa umiejętnościami AlphaCode w testach, zdolności AI do tworzenia nowoczesnych rozwiązań i radzenia sobie ze złożonymi problemami są bardzo wysokie. Łatwo zauważyć, że AI ma bardzo duży potencjał w kwestii programowania w nadchodzących latach. Tym bardziej, że DeepMind podkreśla, iż AI jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju, a więc jej możliwości jeszcze zauważalnie wzrosną.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200