DeepMind – nasz program imituje pracę ludzkiego mózgu

Naukowcy z należącej do Google firmy DeepMind opracowali ciekawy algorytm, który odpowiada na pytanie, czy komputer powinien kontynuować obliczenia celem znalezienia odpowiedzi na zadany mu do rozwiązania problem, czy też biorąc pod uwagę złożoność zagadnienia, trudności i koszty, powinien zrezygnować.

DeepMind

Program PonderNet wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz maszynowe uczenie. Już sama nazwa sugeruje, z czym mamy do czynienia Słowo „ponder” znaczy bowiem tyle co rozmyślać czy zastanawiać się.

Działanie programu ma przypominać proces myślowy zachodzący w ludzkim mózgu. Jednak w opinii wielu specjalistów jest to zbyt daleko idące porównanie, z którym w tym przypadku trudno się zgodzić.

Zobacz również:

  • Superaplikacje: kolejny ważny temat dla korporacyjnego IT?
  • Botowi ChatGPT rośnie groźny rywal
  • Samsung ma własny model AI

Argumentują, że zwolennicy sztucznej inteligencji używają nierzadko porównań i terminów, które wprowadzają w błąd opinię publiczną, sugerując iż komputer „myśli” tak jak człowiek i waha się jak postąpić, podczas gdy w rzeczywistości realizuje po prostu zlecone mu do wykonania zadanie.

Jednak opracowany przez DeepMind program zasługuje na uwagę, gdyż jest bardzo interesującym projektem łączącym w sobie dotychczasowe osiągnięcia w takich obszarach, jak sieci neuronowe i optymalizacja komputerowa. PonderNet zajmuje się zależnościami zachodzącymi między wydajnością i dokładnością, wybierając optymalną ścieżkę postępowanie i wskazując na końcu na kompromisowe rozwiązane. To zasługa nowego algorytmu, który bada złożoność problemu i uczy się, jak powinno się go rozwiązywać i czy w ogólne opłaca się to robić.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200