Deep Blue - Garri Kasparow 3,5:2,5

Po 19 posunięciach Garri Kasparow poddał szóstą, decydującą partię w historycznym pojedynku szachowym człowieka z komputerem.

Po 19 posunięciach Garri Kasparow poddał szóstą, decydującą partię w historycznym pojedynku szachowym człowieka z komputerem.

"Dla mnie pojedynek skończył się już wczoraj, po 5 partii" - stwierdził Garri Kasparow po poddaniu ostatniej partii szachowego pojedynku między człowiekiem a komputerem IBM Deep Blue. "Nie miałem już siły do walki i dzisiejsze zwycięstwo Deep Blue jest w pełni usprawiedliwione" - dodał Garri Kasparow po nowojorskim rewanżu. Poprzedni pojedynek, rozegrany rok temu w Filadelfii, Garri Kasparow wygrał stosunkiem 4:2. Po raz pierwszy w 3,5-tysiącletniej historii królewskiej gry maszyna pokonała najlepszego szachistę świata w turniejowej rozgrywce. W szóstej, decydującej rundzie, Kasparow popełnił kardynalny błąd, co - zdaniem komentatorów - było wynikiem zmęczenia po pierwszych 5 rundach. Na otwarcie Caro-Kahn, którym rozpoczął rozgrywkę Deep Blue, arcymistrz odpowiedział improwizowanym, "prawdziwym" debiutem, który w zamyśle miał przynieść klęskę maszynie IBM, a zakończył się porażką człowieka. W siódmym posunięciu, kiedy Deep Blue poświęcił pionka za gońca, klęska Kasparowa była właściwie przypieczętowana. Po godzinie i dwóch minutach gry Garri Kasparow wykonał ostatnie w rewanżu posunięcie.

Dla asystentów Kasparowa największym zaskoczeniem były "ludzkie" posunięcia Deep Blue. "Zupełnie nie spodziewaliśmy się ruchu h5 w piątej partii, który przez Fritza (program szachowy) był analizowany aż 10 godzin" - stwierdził Frederic Friedel, asystent techniczny Kasparowa.

Garri Kasparow, który jeszcze przed meczem stwierdził, iż będzie ostatnim ludzkim mistrzem świata przed prymatem komputerów w nadchodzącym stuleciu, wyzwał Deep Blue na kolejny pojedynek. "Rzeczywiście człowiek przegrał z maszyną, ale były ku temu przesłanki. Myślę, że prawdziwa walka dopiero się zaczyna" - stwierdził Garri Kasparow.

-----

Deep Blue - komputer szachowy, wyposażony w 32 procesory IBM RS/6000 SP. Może on analizować ok. 200 mln pozycji na sekundę, podczas gdy człowiek - tylko 3 pozycje. Deep Blue, ważący ponad 1,4 tony, opracowała piątka inżynierów i programistów IBM.


TOP 200