Deduplikacja w ośmiu odsłonach

Wykonywanie kopii zapasowych z deduplikacją danych jest optymalnym rozwiązaniem w czasach, gdy ilość danych rośnie w tempie niemal geometrycznym. Oszczędności miejsca w pamięciach masowych mogą przekraczać 90%, a narzędzia przyspieszające proces deduplikacji są dostępne dla coraz większej liczby odbiorców.

Sam backup nie wystarczy

Tworzenie kopii zapasowych danych serwerów czy stacji roboczych za pomocą bibliotek taśmowych może być uciążliwe i czasochłonne. Backup dokonywany za pomocą macierzy dyskowych jest niewątpliwie szybszy, ale o wiele kosztowniejszy. Ilość danych, które trzeba przechowywać, stale rośnie, dlatego wszelkie sposoby redukowania nadmiarowych informacji są ciągle poszukiwane i doskonalone.

Polecamy: Pamięci masowe - poradnik kupującego

Przykładem ewolucji takich rozwiązań jest deduplikacja danych, polegająca na eliminowaniu takich samych lub bardzo podobnych danych. Początkowo polegała ona na porównywaniu plików (deduplikacja plików) i zapisywaniu w kopii zapasowej jedynie oryginału oraz specjalnych wskaźników. Obecnie coraz częściej stosuje się deduplikację bloków danych lub nawet części bloków (chunks).

Przyglądamy się możliwościom ośmiu uniwersalnych rozwiązań, dedykowanym zarówno małym firmom, jak i dużym przedsiębiorstwom.

Im bardziej szczegółowa analiza zawartości plików, tym więcej miejsca można zaoszczędzić na docelowej kopii zapasowej. Ograniczeniem jest tu jednak wydajność całego systemu i możliwość przetwarzania ogromnych ilości danych.

Deduplikacja może być przeprowadzana "w locie" lub po skopiowaniu całego wolumenu danych na dysk. W pierwszej opcji (inline) dane są deduplikowane natychmiast po dotarciu do urządzenia, na którym są składowane - silnik deduplikujący przeprowadza całą operację "w locie" i na dyski zapisywane są tylko dane unikalne, już po usunięciu duplikatów.

Polecamy: Thin provisioning - niewykorzystany potencjał?

Inną możliwością jest uruchomienie deduplikacji dopiero po zakończeniu tworzenia kopii zapasowej (post-process). W tej metodzie dane przychodzące do urządzenia są najpierw zapisywane na dysk, a dopiero potem przetwarzane i zapisywane w formie zdeduplikowanej.

Specjaliści podkreślają, że obecnie deduplikacja używana jest nie tylko do optymalizowania standardowych sposobów backupu. Zaczyna się sprawdzać także tam, gdzie często dokonuje się kopii migawkowych (snapshots) czy replikacji danych. Niektóre urządzenia do deduplikacji umożliwiają wykonywanie snapshotów i replikacji, choć zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami wykupu licencji. Pod tym względem "bezpłatna" deduplikacja zyskuje dodatkowe punkty.

Deduplikacja w ośmiu odsłonach
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200