Deduplikacja dla urządzeń NAS

Nowa aplikacja Virtual Data Optimizer będzie współpracować z niedrogimi i prostymi w obsłudze macierzami.

Technologia deduplikacji rozwijana przez firmę Albireo w oprogramowaniu Virtual Data Optimizer (VDO) pojawi się w drugiej połowie bieżącego roku i jest przeznaczona dla firm z sektora średnich przedsiębiorstw. Obecnie Permabit oferuje opcję deduplikacji inline, dostosowując ją do pracy z urządzeniami firm, m.in. BlueArc, Xiotech czy Engenio. Nowa aplikacja VDO będzie współpracować z niedrogimi i prostymi w obsłudze macierzami takich firm, jak Overland Storage, NetGear, Linksys i Qnap Systems.

Aby deduplikacja działała sprawnie, musi być przezroczysta dla serwerów aplikacyjnych i dobrze współpracować z systemami NAS, identyfikując dane blokowe i plikowe. Oprogramowanie za pomocą funkcji skrótu SHA-256 przypisuje unikatowy identyfikator dla każdej porcji danych zapisanych na macierzy. Skróty te są następnie zapisywane w indeksie razem z metadanymi z systemu storage, takimi jak adres bloku.

Technologia dzięki temu, że nie musi wielokrotnie odczytywać danych, nie wprowadza opóźnień w ścieżce danych i zapewnia wysoką skalowalność. Jered Floyd, prezes i współzałożyciel Permabit, mówi: "Funkcjonalność oferowana przez Albireo Virtual Data Optimizer nie jest ograniczona do kilku terabajtów składowanych i deduplikowanych danych. W ten sposób można obsłużyć zasoby o rozmiarach petabajtów w tym samym systemie plików lub woluminie".

Według Floyda, Albireo może dostarczyć ciągłej przepustowości rzędu 420 MB/s przy pracy na pojedynczym czterordzeniowym procesorze platformy x86_64, dzięki czemu deduplikacja nie powinna być wąskim gardłem ścieżki danych. Zdaniem twórców, deduplikacja tylko wtedy ma sens, gdy nie będzie powodować radykalnych opóźnień i nie będzie powodować ograniczenia przepustowości systemu storage.

Celem są małe macierze z Linuksem

Permabit szykuje swoją ofertę produktu Virtual Data Optimizer pod kątem urządzeń NAS wykorzystujących osadzony system Linux, gdyż jest to najszybciej rozwijający się rynek poza najważniejszymi markami kojarzonymi dotąd z macierzami klasy Enterprise. Według Gartnera, macierze NAS wykorzystujące osadzony system Linux w ciągu trzech lat (2006-2009) zanotowały wzrost od 6,5% do 17,9% ogółu urządzeń NAS. Obecnie macierze takie oferuje około 60 firm, przy czym większość wykorzystuje protokół iSCSI. Systemy wykorzystują od jednego do 96 dysków mechanicznych, niektóre obsługują także pamięci SSD.

Aby producenci NAS mogli wykorzystać licencjonowane przez Albirego oprogramowanie Virtual Data Optimizer, musi upłynąć nawet do trzech miesięcy. W tym czasie producenci przeprowadzą wszystkie niezbędne prace integracyjne.


TOP 200