Debiut za miliard

Yahoo! jest już notowana na giełdzie NASDAQ

Yahoo! jest już notowana na giełdzie NASDAQ

Jedną z pierwszych firm internetowych, która weszła na giełdę był Netscape Communications. Wartość jego akcji w pierwszym notowaniu była kilkakrotnie wyższa od ceny emisyjnej. Obecnie, korzystając z fali gwałtownego zainteresowania Internetem, na giełdę wchodzą kolejne firmy. W pierwszym tygodniu kwietnia na amerykańskiej giełdzie NASDAQ pojawiły się Lycos Inc. z Malboro w Massachusetts oraz Excite Inc. z Mountain View w Kalifornii. Obie zajmują się szukaniem i udostępnianiem informacji o miejscach, które warto odwiedzić w Internecie. Firmy te wypuściły na rynek po 1,3 mln akcji po 12-14 USD każda. Tydzień później na giełdzie pojawił się Yahoo!, jeden z największych istniejących katalogów adresów internetowych. W ofercie publicznej akcje tej firmy sprzedawane były po 13 USD, natomiast 12 kwietnia zadebiutowały na giełdzie w cenie 43 USD - obecnie wartość firmy, której obroty wyniosły w ub.r. zaledwie nieco ponad milion dolarów, oceniana jest na 1,1 mld USD. Firma zapowiedziała, że w najbliższym czasie nie będzie wypłacać akcjonariuszom dywidendy. Wszystkie zyski przeznaczy na rozwój firmy.

W sumie Yahoo! wypuściła 2,6 mln akcji, z czego pierwszego dnia właściciela zmieniło 1,7 mln akcji. 15 kwietnia wartość 1 akcji wynosiła 31 5/8 USD. Akcjami tej firmy interesują się wszyscy - od najmłodszych graczy po emerytów. Wiążą oni nadzieje z gwałtownym rozwojem Internetu licząc, że wartość akcji firm, które mają cokolwiek wspólnego z globalną siecią, będzie gwałtownie rosnąć.

Yahoo! powstał ponad rok temu. Został stworzony przez dwóch studentów z Uniwersytetu Stanford, Davida Filo i Jerrego Yanga. Serwer, pierwotnie przewidziany jako projekt szkolny, szybko stał się popularnym miejscem, w którym próbowali odnaleźć się zagubieni internauci. Zgodnie z informacjami podawanymi przez firmę zajmującą się audytem Yahoo!, w lutym br. serwer tej firmy odwiedzało milion osób dziennie. W kwietniu ub.r. zaczęły pojawiać się na nim reklamy różnych firm. Jest to podstawowe źródło finansowania firmy. Przedstawiciele Yahoo! twierdzą, że 93% dochodów firmy pochodzi właśnie ze sprzedaży reklam.Obecnie firma zatrudnia 40 pracowników. W kwietniu br. Yahoo! wspólnie z Softbank Corp. stworzył japońską wersję swojego serwisu. Wcześniej Softbank zainwestował 65,75 mln USD w Yahoo! w zamian za 37% udziałów. Największymi udziałowcami Yahoo! są: Sequoia Capital (17,2% udziałów), Jerry Yang (15,6), David Filo (15,6) oraz Softbank Holding (37). Ponadto Yahoo! zawarł porozumienia z takimi firmami, jak: Ziff-Davis Publishing Company, Reuters New Media, czy VISA International (ta ostatnia posiada 350 tys akcji).

Jednym z największych konkurentów firmy jest uruchomiony niedawno przez Digitala serwer AltaVista, który przeszukuje ponad 22 mln dokmentów znajdujących się w Internecie oraz takie serwisy, jak Lycos, WebCrawler i Excite.


TOP 200