Debiut procesora UltraSparc IV+ 1,5 GHz

Sun zaprezentował 20 września procesor UltraSparc IV+, znany wcześniej pod nazwą kodową Panther. Układ jest taktowany zegarem 1,5 GHz, a nie 1,8 GHz, tak jak to zapowiadano wcześniej.

Procesor jest na początku instalowany w pięciu serwerach: Sun Fire V490, V890, E2900, E4900 i E6900, które są już dostępne. Najtańszy model kosztuje 30 995 USD.

Nowe serwery oparte na procesorach UltraSparc IV+ kosztują tyle samo co serwery oparte na procesorach UltraSparc IV. Jak informuje Sun, procesor UltraSparc IV+ pracuje pięć razy szybciej niż procesor UltraSparc III (wprowadzony na rynek w 2001 r.) i dwa razy szybciej niż procesor UltraSparc IV. Wbudowany w układ bufor Level 2 ma pojemność 2 MB, a zewnętrzny bufor Level 3 ma pojemność 32 MB.

UltraSparc IV+ jest pierwszym układem firmy Sun produkowanym w oparciu o technologię 90 nanometrów.

Sun podaje, że testowanie wykazało, iż serwery oparte na nowych procesorach, pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 10, pracują przeciętnie trzy razy szybciej niż serwery mające podobną konfigurację, ale oparte na procesorach UltraSparc IV i pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Solaris 9.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200