De Benedetti odchodzi

Słabe wyniki finansowe Olivetti spowodowały rezygnację dyrektora generalnego firmy.

Słabe wyniki finansowe Olivetti spowodowały rezygnację dyrektora generalnego firmy.

Po 18 latach kierowania firmą, Carlo De Benedetti zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego i członka zarządu Olivetti SpA. Na stanowisku tym zastąpi go Antonio Tensone, dotychczasowy członek zarządu firmy. Decyzję tę wymusili inwestorzy zagraniczni, posiadający 25% udziałów w firmie, oraz Francesco Caio, nowy prezes zarządu mianowany w czerwcu br. Bezpośrednim powodem jego odejścia były złe wyniki finansowe firmy. Carlo De Benedetti otrzyma tytuł honorowego prezesa.

Carlo De Benedetti obiecał udziałowcom, że zrezygnuje z funkcji, jeśli firma nie zacznie przynosić dochodów. W pierwszym półroczu Olivetti odnotowała stratę 440,2 mld lirów (290 mln USD), a jej przychody spadły z 4,737 bln lirów w ub.r. do 4,224 bln obecnie. W ubiegłym roku straty firmy osiągnęły wartość 1,5 bln lirów. Między rokiem 1990 a 1995 Olivetti zredukowała o 28 tys. liczbę stanowisk w sektorze komputerowym, a stworzyła 3 tys. nowych w dziale telekomunikacyjnym. Obecnie właśnie telekomunikacja ma stanowić trzon działalności spółki. W najbliższym czasie firma zamierza przeznaczyć 200 mld lirów na restrukturyzację. W ubiegłym roku Olivetti wydało na ten cel 900 mld lirów.

Początkowo sądzono, że odejście Carlo De Benedettiego będzie wiązać się z likwidacją działu Olivetti Personal Computers (OPC), powstałego na początku br. W 1995 r. Olivetti była jednym z największych dostawców sprzętu komputerowego na rynku włoskim, z udziałem wynoszącym 16,9%, a szóstym (zgodnie z danymi Dataquest) w Europie. Jednak przedstawiciele firmy zdementowali te pogłoski. Twierdzą oni, że strata 10 mln USD odnotowana przez dział komputerów osobistych jest niewspółmiernie mała do strat całej Olivetti Group.

Carlo De Benedetti kierował Olivetti SpA od 1978 r. W latach 80. przekształcił spółkę w jedną z najbardziej szacownych i znanych firm włoskich. Były prezes posiada wciąż 14,53 proc. udziałów w Olivetti SpA, a interesy rodzinne reprezentował będzie jego syn, Rodolofo.


TOP 200