Dążenie do pełnej dostępności

HP zapowiada, że przestoje serwerów Windows NT nie będą dłuższe niż 270 min w ciągu roku.

HP zapowiada, że przestoje serwerów Windows NT nie będą dłuższe niż 270 min w ciągu roku.

Hewlett-Packard zapowiedział wprowadzenie na rynek rozwiązania Mission Critical Server Suite for Windows NT, które ma zapewnić dostępność systemu na poziomie 99,95%, co oznacza, że łączny przestój serwera w skali roku nie może przekroczyć 4 godz. i 22 min. Tak dobry wynik Hewlett-Packard zamierza osiągnąć dzięki specjalnej kombinacji sprzętu, oprogramowania systemowego i wzbogacającego je oprogramowania klastrowego oraz dodatkowych narzędzi administracyjnych. Wszystkie składają się na pakiet Mission Critical Server Suite.

"Program ten jest podobny do tego, który przeprowadziliśmy kilka lat temu w środowisku unixowym, kompilując odpowiedni sprzęt, oprogramowanie i usługi dodatkowe, mające na celu zwiększenie dostępności rozwiązania" - mówi Maria Cannon, kierująca działem HP Enterprise NetServer. Według zapowiedzi firmy, wszystkie komponenty rozwiązania Mission Critical Server Suite mają być dostępne w ciągu najbliższych kilku miesięcy - nie później jednak niż do końca I kwartału przyszłego roku.

Serwer to podstawa

Pierwszym elementem rozwiązania będzie serwer LXr 8000, którego premiera zapowiadana jest jeszcze na październik br. Maszyna ta będzie mogła być wyposażona w 1-4 procesorów Xeon i 8 GB pamięci RAM. W obudowie typu rack o wysokości 7U znajdą się cztery 64-bitowe złącza hot-plug PCI, pięć standardowych złączy 32-bitowych, nie umożliwiających wymiany kart bez wyłączania serwera, oraz jedno współdzielone gniazdo PCI/ISA. Hewlett-Packard zapowiedział także, że oferowane od października serwery będą mogły w 1999 r. zostać zaktualizowane aż do 8 procesorów Xeon pracujących z częstotliwością 450 MHz. Zwiększony zostanie także górny limit ilości zastosowanej pamięci, wynosić on będzie 16 GB. Niestety, firma nie podała ceny serwera.

Dla mniej wymagających klientów Hewlett-Packard udostępni w listopadzie br. serwery NetServer LPr. Będą one mogły być wyposażone maksymalnie w dwa procesory Pentium II o częstotliwościach 400 i 450 MHz. One również będą dostarczane w obudowach przeznaczonych do instalacji w szafach przemysłowych. Ich wysokość będzie wynosić 2U, co umożliwi instalację nawet do 20 serwerów w pojedynczej szafie typu rack. Cena serwera LPr będzie kształtować się na poziomie ok. 3000 USD.

Wyposażenie dodatkowe

Oprócz serwerów w ramach Mission Critical Server Suite będzie dostarczane także oprogramowanie Windows NT Server, Microsoft Cluster Server, HP TopTools i pakiet OpenView. Jednocześnie nabywca otrzymuje też narzędzie ManageX/SE, umożliwiające zarządzanie z poziomu jednej konsoli konfiguracjami klastrowymi, pracującymi pod kontrolą systemów Windows NT i Unix. Jest ono szczególnie przydatne w dużych firmach stosujących kilka klastrów w środowisku heterogenicznym.

Przedstawiciele Hewlett-Packarda zapewnili także, że opracowują specjalne narzędzie pozwalające monitorować pracę klastrów w ciągu roku, co umożliwi klientom weryfikację, czy zapewnienia o 99,95% dostępności są rzeczywiście realizowane przez wykorzystywane przez nich konfiguracje. Klienci, którzy wykupią pakiet Mission Critical Server Suite for Windows NT, będą otrzymywać bezpłatne wsparcie techniczne w przypadku, gdy serwery ulegną awarii lub ich praca w inny sposób zostanie przerwana.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200