David Packard 1912-1996

"Nie wolno poprzestawać na tym, co się już zrobiło; trzeba iść coraz dalej i znajdować wciąż nowe zadania do wykonania" - David Packard

"Nie wolno poprzestawać na tym, co się już zrobiło; trzeba iść coraz dalej i znajdować wciąż nowe zadania do wykonania" - David Packard

David Packard był jedną z najbardziej znanych postaci w przemyśle komputerowym. Jako współzałożyciel firmy Hewlett-Packard, wytyczył wiele lat temu drogę wiodącą wprost do Doliny Krzemowej. Zmarł w szpitalu Uniwersytetu Stanford 26 marca br. Miał 83 lata.

David Packard wniósł wkład nie tylko w rozwój współczesnego przemysłu elektronicznego, ale również nowoczesnych technik zarządzania. Jego kariera obejmowała rozliczne stanowiska w międzynarodowym biznesie i w rządzie Stanów Zjednoczonych. Działał aktywnie w wielu organizacjach edukacyjnych, profesjonalnych i obywatelskich. Był też znany ze swej działalności filantropijnej.

Największe dzieło jego życia to firma, którą założył wraz z kolegą ze studiów - Billem Hewlettem. Za pożyczone pieniądze (538 USD) rozpoczęli działalność jako HewlettüPackard w garażu Packarda, w Palo Alto. Był rok 1939. Firma produkowała oscylatory akustyczne, kupowane m.in. przez wytwórnię filmową Walta Disneya. W późniejszych latach specjalnością HP stały się elektroniczne przyrządy naukowe i pomiarowe oraz kalkulatory (w tym sławny model HP-35 - pierwszy kalkulator kieszonkowy z roku 1972, który kosztował na początku 395 USD!), zaś od lat 70. również sprzęt komputerowy. Dziś firma jest wielonarodowym koncernem, zatrudniającym ponad 100 tys. pracowników, którego obroty w 1995 r. wyniosły 31,5 mld USD.

William Hewlett pełnił w HP rolę technicznego guru i decydował o kierunkach rozwoju firmy; David Packard piastował najważniejsze funkcje kierownicze i od 1947 r. był prezesem zarządu, a potem przewodniczącym rady nadzorczej. Na stanowisku tym pozostał aż do swego przejścia na emeryturę w 1993 r.

W ciągu swej długiej kariery w HP, obaj współzałożyciele wypracowali wiele nowatorskich technik w dziedzinie zarządzania i stosunków między pracownikami, które stały się wzorem dla niezliczonej rzeszy naśladowców. Wśród elementów stanowiących o "stylu HP" znajdują się takie, jak: egalitarny styl współpracy z załogą i umożliwienie jej

udziału w zyskach firmy, szeroki zakres ubezpieczeń medycznych, elastyczny czas pracy, biura o układzie otwartym, decentralizacja procesu podejmowania decyzji czy zarządzanie przez cele.

Styl działania wypracowany przez Davida Packarda jest dziś uznawany w świecie biznesu za jeden z najlepszych i najbardziej efektywnych - świadczy o tym fragment oświadczenia, jakie opublikował 82-letni William Hewlett po śmierci swego partnera: "Filozofia zarządzania i kodeks etyki zawodowej stworzony przez Davida Packarda dla HP, jest największym dziełem, jakie pozostawił on po sobie".


TOP 200