Datera uruchomi platformę FreecoNet

FreecoNet to kolejny pomysł na wykorzystanie technologii VoIP do prowadzenia darmowych rozmów telefonicznych. Tym razem przez zwykły telefon stacjonarny działający w sieci dowolnego operatora. Ponadto do wykonywania bezpłatnych rozmów konieczny jest stały dostęp do Internetu, terminal VoIP, zarejestrowanie swojego numeru w systemie oraz wnoszenie miesięcznej opłaty abonamentowej w wysokości 1,95 PLN. Nowi użytkownicy mogą testować system do 3 miesięcy za darmo.

Oczywiście konieczne jest także - i to może być największy problem - nakłonienie do tego samego swoich znajomych, z którymi będziemy chcieli prowadzić bezpłatne rozmowy. Właściciel i twórca platformy FreecoNet, spółka Datera jest jednak przekonana, że liczba użytkowników bardzo szybko będzie wzrastać. "Już teraz dzięki połączeniu z bazami ENUM FreecoNet już dziś może za darmo łączyć z ponad 23 milionami abonentów na świecie" - przekonuje Krzysztof Malicki, prezes zarządu Datera.

Jak działa FreecoNet? W chwili wybrania numeru za pośrednictwem terminala VoIP system sprawdza czy dany numer jest zarejestrowany w bazie danych FreecoNet lub innej światowej bazie numerów telefonicznych (e164.org i e164.arpa). Jeśli tak jest, połączenie zestawiane jest przez Internet bezpłatnie. Jeśli FreecoNet nie może odnaleźć numeru połączenie zestawiane jest za pośrednictwem operatora telekomunikacyjnego, z którego usług korzysta użytkownik.

Podobnie odbywa się to w drugą stronę. Użytkownik nie pozbywając się swojego dotychczasowego numeru telefonu może odbierać połączenia przychodzące z Internetu za pośrednictwem swojego telefonu domowego.

Datera ma nadzieję, że poza użytkownikami indywidualnymi FreecoNet zaintersuje również firmy oraz administrację publiczną. Według przedstawicieli firmy to znakomity pomysł na realizację idei taniego państwa, ponieważ bez dużych inwestycji w infrastrukturę możliwe jest istotne ograniczenie kosztów telekomunikacyjnych. Firma planuje także ekspansję na inne kraje Europy i Ameryki Północnej. W 2008 roku firma chce zaistnieć także w krajach Ameryki Łacińskiej i Azji.

Krzysztof Malicki zapowiada, że to nie koniec rewolucyjnych pomysłów jego spółki. "W najbliższych miesiącach planujemy uruchomienie kolejnego pionierskiego projektu - pierwszej na świecie telareny, nad którą pracujemy wspólnie z największymi operatorami i . Projekt znacząco podniesie dostępność usług i konkurencyjność na rynku telekomunikacyjnym. Ma to być również pierwsze rozwiązanie gwarantujące pełną przenaszalność numerów do operatorów VoIP" - mówi prezes Datera.