Dataquest: rynek półprzewodników wzrósł o 31%

Największym producentem układów półprzewodnikowych pozostaje Intel z 13-proc. udziałem w tym rynku. Do drugiej z kolei firmy w rankingu - Toshiby - należy już tylko 5%.

W minionym roku rynek układów półprzewodnikowych odnotował 31-proc. wzrost, przynosząc producentom łączną sprzedaż 222 mld USD - wynika z badań przeprowadzonych przez Dataquest.

Na pierwszym miejscu wśród producentów znalazł się Intel, do którego należało 13% rynku. Wartość jego sprzedaży wzrosła w porównaniu z rokiem poprzednim o 11% i osiągnęła wartość 29,7 mld USD. Na drugim miejscu uplasowała się Toshiba, która w roku 1999 była na miejscu trzecim. Odnotowała ona 47-proc. wzrost przychodów do poziomu 11,2 mld USD, co dało jej 5-proc. udział w rynku. Trzecim największym producentem półprzewodników w 2000 r. okazał się NEC, który rok wcześniej był drugi w tym rankingu. Firma uzyskała przychód 11 mld USD (5% rynku). Na kolejnych miejscach znalazły się firmy: Samsung Electronics (10,8 mld USD przychodu, 4,9% udziału w rynku), Texas Instruments (9,1 mld USD, 4,1%) i Motorola (8 mld USD, 3,6%).

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

W pierwszej dziesiątce uplasowali się również tacy producenci, jak STMicroelectronics, który odnotował największy, bo aż 56-proc. wzrost sprzedaży (7,9 mld USD, 3,6%), Hitachi (7,2 mld USD, 3,3%), Hyundai Electronics Industries (6,8 mld USD, 3,1 %) oraz Infineon Technologies (6,7 mld USD, 3%).

Firmy spoza pierwszej dziesiątki wypracowały łącznie 113 mld USD przychodu, co stanowi 51% całego rynku półprzewodników.

***

Światowa sprzedaż półprzewodników znacznie wzrosła

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200