Dataquest: Zmniejszają się przychody producentów pamięci

Wartość tego rynku w br. zmniejszy się o ponad 55%. Przyczyną jest gwałtowny spadek cen tych komponentów. Analitycy szacują, że wytwarzanie układów pamięci stanie się opłacalne dopiero w 2003 r.

Dataquest szacuje, że tegoroczna wartość rynku układów DRAM zmniejszy się o ponad 55% w stosunku do roku ubiegłego. Globalna wartość obrotu na rynku pamięci zmniejszy się z 31,5 mld w 2000 r. do 14 mld USD w roku bieżącym. Mniejsze przychody są efektem gwałtownego spadku cen - w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy przeciętny koszt zakupu modułów pamięci zmniejszył się o blisko 80%.

Dataquest zapewnia, że nie należy spodziewać się bankructw firm specjalizujących się w produkcji układów pamięci. Wszyscy światowi potentaci w tej dziedzinie - LG Electronics, Hynix Semiconductor, Micron Technology, Samsung Electronics, NEC - będą jednak notować znacznie mniejsze przychody w roku 2001. Analitycy twierdzą, że kryzys na rynku pamięci utrzyma się jeszcze w 2002 r. Firmy zapewne zmniejszą jednak produkcję, co doprowadzi do wzrostu cen układów. Zmianę sytuacji ma przynieść rok 2003. Wtedy - zdaniem analityków - nastąpi największy wzrost wartości rynku DRAM od początku lat 90.

Zobacz również:

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200